TTIP Česko moc nezajímá. Jednat chce jen o chmelu, pivu a sýru Niva

16.05.2015 13:58

I když se největší obchodní dohoda světa, která propojí ekonomiky EU a USA, projednává bezmála dva roky, Česko se drží v ústraní. A to přesto, že hospodářsky významné země Evropy v rámci dojednávání transatlantické dohody (TTIP) mocně bojují za své zájmy. Upozorňují na to dnešní Lidové noviny.

TTIP Česko moc nezajímá. Jednat chce jen o chmelu, pivu a sýru Niva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata s autory publikace o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství Kdo nám chce zatrhnout TTIPec

Dosud Češi našli jen tři položky „národního stříbra“, které by měly být ve smlouvě s Američany ošetřeny – pivo, chmel a sýr Niva. Podle listu jde konkrétně o tyto obchodní známky: České pivo, Žatecký chmel, Českobudějovické pivo, Budějovický měšťanský pivovar, Budějovické pivo, Zlatá Jihočeská Niva a Jihočeská Niva. Za tyto známky prý lobbuje Ministerstvo zemědělství. V EU jde totiž o chráněná zeměpisná označení, v USA ale nikdo punc evropské regionální speciality neuznává.

Česko si také hlídá jednání o snížení dovozních cel na produkty, které by se mohly v našem vývozu do USA uplatnit. Kromě chmelu sem patří také slad, sklo, ocel nebo některé strojírenské výrobky. Podle listu ale Ministerstvo průmyslu a obchodu nic konkrétního neprosazuje. Text TTIP se totiž stále vyjednává, a tak nelze mluvit o českých připomínkách nebo výhradách.

Podle deníku má ale téměř neviditelná česká pozice své opodstatnění. Česko totiž patří mezi země, které na otevření amerického trhu vydělají oproti zbytku EU jen okrajově. Předloňská studie Asociace pro mezinárodní otázky totiž dospěla k tomu, že když se zruší většina cel a tarifů, bude Česko na nule. Lepší vyhlídky by prý česká ekonomika měla, pokud by došlo k propojení trhů USA a EU. „I tak by ale v žebříčku 28 zemí EU Česko skončilo v reálném zvýšení příjmů na hlavu na předposledním místě. Hůř by na tom bylo jen Lucembursko,“ píše list.

Také upozorňuje na zajímavý fakt, že mezi obyvateli EU má TTIP podporu většiny obyvatelstva. Výjimkou jsou jen dvě německy mluvící země – Německo a Rakousko. V ČR prý TTIP podporuje 62 % obyvatel.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Volím TOPku. Támhle je Šlachta. Aspoň to tu bude někdo hlídat. Já Piráty, zatím nic nerozkradli.“ Zaznělo u největších „zrůdností“ Brna

13:40 „Volím TOPku. Támhle je Šlachta. Aspoň to tu bude někdo hlídat. Já Piráty, zatím nic nerozkradli.“ Zaznělo u největších „zrůdností“ Brna

PŘEDVOLEBNÍ REPUBLIKA Město naplánovaných, ale nedodělaných staveb. Tak zhodnotil Brno průvodce po j…