Ta parta nikým nezvolených úředníků bude vyhrožovat Polsku? Nehoráznost, zuřil senátor ODS na ČT

03.08.2017 23:10

Polsko je svébytný národní stát a my mu nemáme co nařizovat. Nesmí mu nic nařizovat ani Brusel a pokud tak evropští úředníci činí, jsou předem odsouzeni k porážce. Čeští politici napříč politickým spektrem se v České televizi shodli na tom, že bychom s Polskem měli táhnout za jeden provaz a hájit evropské tradiční hodnoty.

Ta parta nikým nezvolených úředníků bude vyhrožovat Polsku? Nehoráznost, zuřil senátor ODS na ČT
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko
reklama

O situaci v Polsku diskutovali ve čtvrtečních Událostech, komentářích místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Igor Jakubčík (ČSSD), místopředseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Tomáš Jirsa (ODS), předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch a člen sněmovního zahraničního výboru Leo Luzar (KSČM).

Jakubčík má za to, že opětovné vyšetřování tragédie v Polsku by nemělo být předmětem politického boje, ale měla by to být otázka pro odborníky. „To, co se v současné době děje v Polsku, to je politický boj, který má zabránit Tuskovi v kandidatuře na prezidenta,“ poznamenal Jakubčík. Poslanec vyjádřil obavu, že se i v Česku blíží situace, kdy bude v této zemi vládnout strana jednoho muže. „Ale to sem nepatří,“ uznal.  

Jirsa připomněl, že Poláci jsou vzhledem ke svým historickým zkušenostem s Ruskem velmi nedůvěřiví vůči Ruské federaci. „Samozřejmě je v tom i ruský šlendrián,“ podotkl Jirsa. „Považuji za nehoráznost, že ta parta nevolených úředníků si dovolí vyhrožovat Polsku,“ kroutil hlavou Jirsa. Aby toho nebylo málo tak se do situace v Polsku „montují“ i české justiční špičky, což Jirsa považuje za velmi problematické.

Luzar doplnil, že Jaroslaw Kaczyński v minulosti jasně řekl, že se chce za smrt svého bratra, tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského, pomstít. Odmítl však myšlenku, že by polská společnost byla nějak významně polarizovaná. Průzkumy ukazují, že podpora vládní strany Právo a spravedlnost setrvává od voleb na podobné úrovni, zatímco preference opoziční Občanské platformy klesají.

Debatní kolečko uzavřel Marek Černoch, který se z osobní zkušeností dopravního pilota domnívá, že v roce 2010 pochybili polští piloti, kteří podlehli tlaku politiků, které vezli na palubě, a navzdory počasí se pokoušeli přistát. Na ruské straně Černoch žádné pochybení nevidí. Také Černoch konstatoval, že Polsko je svébytnou zemí a EU mu nesmí nic nařizovat. Tentýž názor zastával také Igor Jakubčík, který Polsko popsal jako svébytný stát a žádný jiný stát EU nemá právo zasahovat do polských záležitostí. Pokud se toho budou držet země Visegrádské čtyřky, budou mít Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko více možností k vyvažování zájmů EU. Luzar tady se svými kolegy souhlasil, když podotkl, že V4 je důležitá, aby měla střední Evropa silnější hlas i navzdory Lisabonské smlouvě, která podle komunisty menší státy EU upozaďuje.

Jirsa debatu o Polsku uzavřel prohlášením, že bychom vlastně měli být Polsku vděční. „Polsko se postavilo na obhajobu evropských hodnot, což je křesťanství a národní státy a že se postavíme těm nesmyslům o multikulturalismu v Bruselu. Měli bychom za to být Polsku vděční. Polsko je silná pevná země a EU míří k porážce, když chce Polsko nějak trestat,“ zdůraznil senátor ODS. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …