Tady TOP 09 nebude, tady taky ne, tady jen možná. Babiš posílil, vede ČSSD. Vandasovci nad pěti procenty

06.09.2016 10:38

Agentura Phoenix research on-line provedla unikátní výzkum aktuálních voličských nálad před blížícími se krajskými volbami pro regionální Deník. Výsledky mají k dispozici rovněž ParlamentníListy.cz. Aktuální měření proběhlo ve dnech 1. 8. – 27. 8. 2016. Výsledky jsou víceméně podobně těm, které před časem uveřejnila také agentura SANEP.

Tady TOP 09 nebude, tady taky ne, tady jen možná. Babiš posílil, vede ČSSD. Vandasovci nad pěti procenty
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Šéf hnutí ANO v Pardubicích
reklama

Největší podpoře voličů v krajích se v srpnu těší ČSSD, která získala v souhrnu nejvíc preferencí, a to celkem v sedmi krajích – v Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Pardubickém, Kraji Vysočina, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Oproti srpnovému měření však ČSSD zaznamenala ve všech regionech procentuální pokles obliby a ztratila vedení ve Středočeském a Zlínském kraji. Hnutí ANO 2011 Andreje Babiše pak vítězí ve čtyřech krajích – Plzeňském a Olomouckém kraji a oproti předchozímu výzkumu voličských nálad nově vede ve Středočeském kraji a těsně vede i v Libereckém kraji. Prvenství ve zbývajících dvou krajích si mezi sebou rozdělili lidovci a komunisté. KDU-ČSL boduje ve Zlínském kraji a KSČM v Ústeckém kraji.

Fotogalerie: - Premiér mezi seniory

Přivítání premiéra Bohuslava Sobotky ve Šternberku
Čekání na příjezd představitelů ČSSD na setkání s ...
Přivítání hostů
Přípitek na uvítanou
Premiér Bohuslav Sobotka
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier

Fotogalerie: - Babiš na Valašsku

Vicepremiér Andrej Babiš na farmářském trhu ve Val...
Vicepremiér Andrej Babiš se starostou a místostaro...
Vicepremiér Andrej Babiš se starostou a místostaro...
Vicepremiér Andrej Babiš na farmářském trhu ve Val...
Vicepremiér Andrej Babiš s místostarostkou Valašsk...
Vicepremiér Andrej Babiš na farmářském trhu ve Val...

„Průzkum odpovídá dlouhodobým preferencím KSČM v letošním roce a ukazuje, že to, co se udělalo za čtyři roky, občané dokáží ocenit. Nelze opomenout také dobrou práci zastupitelstva, které se celé 4 roky chovalo velice slušně a zásadní věci dokázalo průřezově prohlasovat,“ komentoval pro ParlamentníListy.cz ústecký hejtman Oldřich Bubeníček.

Úspěšná jsou i lokální hnutí spolupracující s komunálními politiky a představiteli KDU-ČSL. V Královéhradeckém kraji skrze Koalici pro Královéhradecký kraj a Pardubickém kraji skrze Koalici pro Pardubický kraj dosáhla i na stříbrnou příčku sympatií potencionálních voličů. Za pozornost rovněž stojí poměrně vysoká voličská podpora regionálních hnutí, kdy v řadě krajů se umísťují těsně za zmíněnými parlamentními stranami. Vedení v Libereckém kraji atakují Starostové pro Liberecký kraj (SLK) a umísťují se těsně za hnutím ANO. Na symbolicky bronzovém místě v Plzeňském kraji boduje Koalice pro Plzeňský kraj, v Jihočeském kraji pak Jihočeši 2012, ve Středočeském kraji zase Starostové a nezávislí (STAN).

Naopak nestabilní podporu napříč kraji doposud získávají kritická a protestní hnutí, která si často vetkla za téma „protiimigrační program“. S jedinou výjimkou, v rámci volební koalice v Ústeckém kraji, kde Národní socialisté – LEV21 a Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) oslovili 6 procent respondentů. Parlamentní Úsvit je na hranici volitelnosti ve čtyřech krajích: Moravskoslezském, Karlovarském, Ústeckém a Plzeňském.

  • celý výzkum ZDE

Velmi výrazný odliv podpory, jak ovšem naznačily i výzkumy České televize, zažívá Kalouskova TOP 09. V Jihomoravském a Pardubickém kraji se podle aktuálních dat budou mít problém vůbec dostat do zastupitelstev. V Moravskoslezském, Olomouckém a Ústeckém kraji je TOPka pod pěti procenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…