Tady je „Le Penové“. Podívejte se, co říkají lidé v jednom francouzském městě

16. 10. 2015 22:02

Malé městečko Denain, rozkládající se v severní části Francie, symbolizuje vzestup euroskeptické Národní fronty Marine Le Penové. Dříve zde většina voličů dávala přednost Socialistické straně prezidenta Hollandea, nyní je vše jinak. V prosinci by mohla Marine Le Penová slavit další úspěchy v komunálních volbách i v dalších regionech země.

Tady je „Le Penové“. Podívejte se, co říkají lidé v jednom francouzském městě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marine Le Pen
reklama

Město Denain, ležící v severní části Francie, bylo po celé generace baštou pro levici. Nyní je tomu jinak. Lidé v tomto dvacetitisícovém městě si myslí, že mainstreamoví politici při řešení problémů opakovaně selhali. Míra chudoby je v Denain třikrát vyšší, než je celostátní průměr. „Každý toho tady už má plné zuby. Máme tady rekordní nezaměstnanost. Tak si lidé prostě řeknou, proč nezkusit Národní frontu?“ říká bývalý řidič kamiónů a nyní důchodce Philippe Broutard, který právě roznáší letáky po dříve hornickém městě. Pokušení volit euroskeptickou a protipřistěhovaleckou Národní Frontu však dle Reuters není zdaleka přítomno jen u stranických aktivistů.

„Za vlády pravice nic nefungovalo a v případě levice to bylo to samé. Je tady ale ještě třetí možnost, tak proč ji nezkusit? Musíme čelit mnoha problémům a ty asi stejně nebudou vyřešeny. Přesto lidé chtějí tu třetí možnost aspoň vyzkoušet,“ vysvětluje dobrovolník Červeného kříže Pascal Fremaux během pauzy na kávu. Severní Francie byla dlouho voličskou jistotou pro socialisty prezidenta Francoise Hollanda. Nyní vše nasvědčuje tomu, že voliči v Denain dají vale socialistům i republikánům exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Podle průzkumů veřejného mínění zvítězí v prvním kole voleb konaných v prosinci jedna zdejší kandidátka Národní Fronty Marine Le Penové. A s největší pravděpodobností uspěje i v kole druhém.

Jak agentura Reuters uvádí, již při volbách do Evropského parlamentu v Denain zvítězila na celé čáře právě Národní fronta, když zde Le Penová získala téměř dvojnásobné úrovně podpory voličů než v celé zemi. Nadcházející komunální volby budou pro Le Penovou odrazovým můstkem k prezidentským volbám v roce 2017. Již nyní se v ulicích města objevují předvolební plakáty Národní fronty, jež slibují voličům nižší nezaměstnanost. „Před osmi lety zde dosáhl podíl lidí bez práce 25,2 %, ale před třemi lety to bylo již 31,2 %. Zatímco v ostatních částech země v průměru nepřesáhla nezaměstnanost 13 %. Město jen nostalgicky vzpomíná na staré dobré časy, kdy v jeho okolí fungovaly doly na těžbu uhlí, které se ovšem začaly od konce 70. let postupně zavírat,“ uvádí Reuters.

Nárůst popularity Národní fronty Marine Le Penové v Denainu dokládá úspěch této strany v mnoha dalších menších městech a mezi manuálně pracujícími lidmi. Zatímco ve větších městech a mezi vysoko příjmovými skupinami se prosazuje přece jenom hůře. Stejně tak má Národní fronta obtíže oslovit starší generaci. „Mnozí ze současných podporovatelů strany tvrdí, že ještě před pár lety by se k ní takto veřejně nehlásili. Když nyní procházejí společně ulicemi města, není nikde ani náznak jakýchkoli protestů jejich odpůrců. Národní fronta věří, že ve volbách uspěje aspoň ve třech či čtyřech z celkových třinácti regionů. Volit tuto stranu se dokonce chystá i zdejší prodavač koberců pocházející ze severní Afriky. I přes jisté obavy opakuje názory ostatních obyvatel města, kteří prostě chtějí změnu, když se předchozí varianty neosvědčily,“ píše Reuters. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…