Tady nemají rádi černochy... Reportáž z Itálie: Dřív vítali, teď už ne. Za pomoc migrantům se pokutuje

28.08.2017 13:05

Italské město Pistoia do nedávna vítalo migranty a snažilo se jim pomoct. Server deníku Washington Post však přinesl článek o tom, jak se tu postupně změnila nálada. Dnes je starostou města muž, který se staví ostře proti migrantům. Čtyřiadvacetiletý Kone Yacouba, který do Itálie přišel z Pobřeží slonoviny, deníku prozradil, že ho dokonce odmítli přijmout do nemocnice, když to potřeboval kvůli očnímu onemocnění.

Tady nemají rádi černochy... Reportáž z Itálie: Dřív vítali, teď už ne. Za pomoc migrantům se pokutuje
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

Počet migrantů mířících z Afriky do Itálie mírně poklesl. Prozatím na kontinent od počátku roku dorazilo asi 97 tisíc migrantů, což je asi o 3,9 procenta méně než loni ve stejném období. Itálie má ale i tak obrovské problémy s integrací přibližně půl milionu uprchlíků, kteří jsou teď na jejím území. Italské úřady navíc narážejí na odpor ostatních států EU, když po nich vláda v Římě požaduje, aby pomohly a část migrantů si převzaly podle kvót, což by Itálii dočasně pomohlo.

Migrantů už je v Itálii tolik, že se mínění Italů začíná obracet proti nim. Server deníku Washington Post přinesl článek o tom, jak v donedávna otevřeném stotisícovém italském městě Pistoia, kde pomáhali uprchlíkům, seč mohli, lidé postupně změnili názor. Zvolili si za starostu muže, který léta pracoval v rodinné pekárně a vystupoval proti přílivu dalších a dalších migrantů. Zvolili si pravicového starostu. Prvního od druhé světové války.  

Anketa

Zneklidňují vás nahrávky, podle kterých Andrej Babiš zneužíval svůj vliv na média či Celní správu?

26%
74%
hlasovalo: 7915 lidí

Devětatřicetiletá paní Caterina Pani, se deníku svěřila, že by migrantům pomáhala ráda dál, ale většina jejích spoluobčanů už změnila názor. Většina lidí brojí proti zřízení nového imigračního střediska ve městě. Právě proto si zvolili osmatřicetiletého Alessandra Tomassiho, který už odmítá přijímat další migranty ve městě. Političtí lídři naklonění migrantům „jsou odtržení od reality“, říká nový starosta. „Nevědí, co si lidé skutečně myslí,“ říká dnes nejvýše postavený politik města. Změnu nálad ilustruje i fakt, že místní kněz, který se snažil pomoci nelegálnímu migrantovi z Ghany dostal pokutu.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Před migrační krizí prý ve městě žilo jen pár Afričanů, jejich okolí vědělo, čím se živí, a nikomu nepřekáželi. Teď ale Afričané postávají všude, před kavárnami, před nemocnicí, na parkovištích a město si s nimi neví příliš rady. Bývalý premiér Matteo Renzi, který doufá, že se vrátí k moci v roce 2018, soudí, že se současnou migrační vlnou se bude Itálie vyrovnávat dvacet let.

Mezi odpůrce migrantů patří i pan Sergio Sebastiani, který ve svých čtyřiceti letech kroutí hlavou nad tím, co v Pistoii vidí. „Naší mladí lidé odjíždějí do Spojených států a dalších částí světa, protože tu nemohou najít práci. A tady přicházejí lidé, kteří nemají žádné vzdělání a žádnou kvalifikaci. Co budou dělat?“ ptá se.

Levicoví politici působící ve městě jsou i nadále přesvědčeni, že migrantům je třeba pomáhat. Město ostatně v minulosti už zvládlo jednou velkou migrační vlnu. Z Albánie sem v 90. letech minulého století zamířilo veliké množství nových přistěhovalců a mnozí z nich se tu usadili a žijí tu dodnes.

Většina obyvatel města se už ale na migranty dívá jinak. Přesvědčil se o tom také čtyřiadvacetiletý Kone Yacouba, který přišel do Itálie z Pobřeží slonoviny. „Tady nemají rádi černochy. Říkali mi, že Itálie je země s právním řádem, ale nevzali mě ani do nemocnice, když jsem to potřeboval. A když nastoupíte do autobusu, lidé se tu na vás divně dívají,“ prozradil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Západ? Čaputová? Tereza Spencerová se omlouvá přátelům, ale nemůže jinak. „U blbejch,“ dodává

8:14 Západ? Čaputová? Tereza Spencerová se omlouvá přátelům, ale nemůže jinak. „U blbejch,“ dodává

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Snažím se na Blízkém východě vysvětlovat a obhajovat západní politik…