Tajemník Petříčka a manžel Maláčové Chmelař vychválil v rozhlase EU

7. 1. 2019 18:43

Aleš Chmelař býval na Úřadu vlády tajemníkem pro evropské záležitosti, dnešní tajemník Ministerstva zahraničí za ČSSD. V křesle pro hosta v pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu naznačil, jak to může nakonec dopadnout s Brexitem.

Tajemník Petříčka a manžel Maláčové Chmelař vychválil v rozhlase EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž
reklama

Ministerstvo zahraničí ČR počítá s možností, že dojde na tvrdý Brexit, tedy na odchod Velké Británie z EU bez dohody. Stále však doufá, že dohoda přece jen schválena bude. „Je to 50 na 50,“ konstatoval Chmelař. Bude záležet na tom, zda britský parlament schválí dohodu, kterou britská premiérka Theresa Mayová vyjednala s evropskou sedmadvacítkou.

Česko prý bude vůči Britům žijícím v Česku co nejvstřícnější, protože totéž slibují i Britové vůči Čechům pracujícím v Česku. Jednoho dne však dojde k tomu, že volný pohyb mezi EU a Velkou Británií bude omezen. Češi např. nebudou moct tolik studovat ve Velké Británii. „Ale to je koneckonců přání Britů,“ podotkl Chmelař.

Pokud nebude schválen dojednaný materiál, Velká Británie se ze dne na den stane třetí zemí stojící mimo EU a může mít problémy dodávat své zboží nejen na české území, ale i na území jiných států EU. Bude na benevolenci členských států, zda vyjdou Velké Británii vstříc. Jenže pouze v těch mantinelech, které stanovuje EU jako celek.

Bude to však platit i naopak. Měli by s tím počítat čeští exportéři, automobilové podniky, potravináři a další podnikatelé. Pokud dojde ke tvrdému Brexitu, Brexitu bez dohody, může nastat problém. „My nevíme, jak se v takovém případě zachová Velká Británie,“ upozornil Chmelař.

Nakonec přidal pár slov k tématu firmy Huawei. Evropská unie jako celek se prý prozatím nechystá zakazovat produkty této čínské společnosti, bude na každém členském státu, aby si zhodnotil, nakolik důvěřuje této firmě a zda má obavy z možných špionážních aktivit této strany. Česká diplomacie by proto měla s čínskou stranou vše pečlivě projednat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

4:40 A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

Slova předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že svévolný Zemanův výklad Ústavy nezná mezí, nen…