Tak kdo je v té Pandoře kromě Babiše? Až po volbách, usmívá se novinářka

07.10.2021 21:43

Politickou situací krátce před volbami zahýbala kauza Pandora Papers, v níž čelí Andrej Babiš kritice za to, že poslal přes své offshory skoro 400 milionů, za které si posléze koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Je však pouze jedním ze zhruba tří stovek Čechů s trvalým pobytem v ČR, figurujících v dokumentech projektu Pandora Papers. Jména některých se zveřejní ale až po volbách, oznámila Právu zakladatelka webu Investigace.cz Pavla Holcová.

Tak kdo je v té Pandoře kromě Babiše? Až po volbách, usmívá se novinářka
Foto: Screen DVTV
Popisek: Investigativní novinářka Pavla Holcová

„Budeme k tomu mít ještě jednu poradu, ale spíš další jméno do voleb nepadne. S největší pravděpodobností to bude příští týden,“ uvedla na dotaz Práva Holcová, jejíž web ve středu avizoval, že další jména vlivných lidí s českou stopou na seznamu Pandora Papers bude zveřejňovat postupně.

Původní zdroj ZDE.

„Vybereme pouze ta (jména), která jsou opravdu ve veřejném zájmu a u nichž budeme disponovat ověřenými informacemi. Zaměříme se na ta, u kterých je v zájmu veřejnosti, aby byla zveřejněna, a budeme je poskytovat tak, abychom ochránili zdroje našich informací. Naším heslem není rychle, ale správně,“ uvedli novináři na serveru Investigace. Na seznamu jsou podle nich bývalí politici, zločinci, ale i nejbohatší podnikatelé v zemi.

Krátce před volbami zatím padlo pouze Babišovo jméno. Podle zjištění mezinárodního novinářského týmu Pandora Papers poslal v minulosti přes své offshorové firmy téměř 400 milionů korun na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře.

Premiér považuje aféru za účelovou a tvrdí, že tím nepřekročil zákony, a pochybnosti kolem nákupu odmítá. Tvrdí, že před dvanácti lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna, a že v té době ještě nebyl v politice. Podle Investigace.cz ale premiér ve schématu s offshorovými firmami figuroval ještě loni a tyto společnosti nyní spadají do skupiny SynBiol v Babišově svěřenském fondu, kam po vstupu do politiky vložil i koncern Agrofert.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…