Tak kdo to koupil? Smrdí to Prymulou. Binec kolem záchrany důchodců

10.11.2020 8:37

Stát nařídil domovům pro seniory, aby začaly pravidelně testovat jak personál, tak klienty na koronavirus a zvýšily tak jejich ochranu před touto nemocí. V této souvislosti se nabízí otázka, kdo objednal velké množství potřebných rychlotestů pro domovy pro seniory? Exministr zdravotnictví za hnutí ANO Roman Prymula dává od objednávky ruce pryč.

Tak kdo to koupil? Smrdí to Prymulou. Binec kolem záchrany důchodců
Foto: Screen Partie TV Prima
Popisek: Roman Prymula v Partii TV Prima

Server Seznam zprávy si položil otázku, kdo objednal velké množství rychlotestů potřebných pro otestování personálu a klientů v domovech pro seniory. Jde o dva miliony rychlotestů od americké společnosti Abbott za 240 milionů korun.

Exministr Prymula dal od zakázky ruce pryč.

Anketa

Věříte, že islámské radikály lze převychovat?

1%
99%
hlasovalo: 12530 lidí

Jsem sice zastáncem zavádění antigenních testů do systému, naprosto však vylučuji, že jsem byl iniciátorem nebo objednatelem dodávky dvou miliónů testů Abbott. Ministerstvo zdravotnictví pouze reagovalo na požadavek z Úřadu vlády ze dne 26. října,“ uvedl Prymula v mobilní textové zprávě. Zdůraznil také, že jako ministr dal vládě k dispozici materiál s obecnými parametry, jaké testy Česko potřebuje, ale o firmě Abbott tam prý nepadlo ani slovo.

Prymulův nástupce na postu ministra zdravotnictví Jan Blatný dodal, že firma Abbott přivezla do Česka testy z vlastní iniciativy, protože doufala, že je tady vzhledem ke zhoršené epidemiologicé situaci tak či onak prodá.

„Vláda se během nouzového stavu nemusí striktně držet zákona o veřejných zakázkách, bezpochyby by ale měla vysvětlit, proč se rozhodla pro testy od Abbottu. Argument, že dva miliony testů už bylo v Česku, zcela neobstojí - jejich nákup zjevně nebyl promyšlen a připraven,“ uvedl server s tím, že firem, které vyrábí antigenní testy, je víc. Vláda tedy neměla jen jednu možnost. Měla možnost výběru.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

17:17 „Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

Levné potraviny, benzín a další výrobky v Polsku. To je stále téma na českém břehu a proto ten polsk…