Tak které komunisty budete volit letos? Komentátor od Bakaly nechápe současnou politickou nabídku

05.07.2017 16:01

Už od devadesátých let se v České republice před volbami opakuje jeden osvědčený vtip. „Koho budete volit?“ ptá se pán souseda. „Komunisty,“ odvětí na to soused. „To vím, ale ze které strany?“ pokládá další otázku pán sousedovi. Před volbami 2017 se ale tento vtip podařilo takřka bezezbytku převést do reality. Můžete si vybrat mezi ortodoxním komunistou Josefem Skálou nebo lehčím komunistou Andrejem Babišem (ANO).

Tak které komunisty budete volit letos? Komentátor od Bakaly nechápe současnou politickou nabídku
Foto: SANEP
Popisek: Volební průzkum červen 2017

Ještě v roce 2011 Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že bude pro většinu voličů nestravitelný, protože má za sebou kariéru komunisty, který vstoupil do strany proto, aby pomohl své kariéře.   

„O dva roky později už málem vyhrál volby a svoji předlistopadovou minulost vyřešil tím, že ho ke vstupu do strany ‚donutila máma‘. A pak je tu samozřejmě ten nadporučík StB Július Šuman (ten skutečný, ne ten twitterový). Starý pán si toho mnoho už nepamatuje, ale zato zcela přesně před soudem vždy do detailu ví, jak zakládal v 80. letech falešný spis na Babiše a pan inženýr za nic nemůže,“ připomíná analytik David Klimeš v textu uveřejněném na blogu Aktuálně.cz.

Celý článek naleznete zde.

Andrej Babiš je ale jen jedním z bývalých či současných komunistů, kteří usilují o hlasy voličů. Vedle šéfa hnutí ANO stojí komunisté, kteří se dodnes drží svého přesvědčení, jako je Josef Skála nebo Marta Semelová.  

Komu není po chuti Semelová, může volit třeba současného ministra školství za ČSSD Stanislava Štecha, který vstoupil do KSČ v 70. letech minulého století, když se vrátil ze studií ve Francii a cítil se být levicovým „skoro intelektuálem“. A pokud snad někomu není po chuti ani Štech, může zvolit Miroslava Kalouska (TOP 09), který byl od roku 1984 součástí Národní fronty nebo Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který vstoupil do Československé strany socialistické.

„Rozhodně nikoho příkře nesuďme, někteří ze zmíněných později jistě prokázali svou oddanost demokracii. Ale stejně to nějak pořád nejde na rozum: kdyby politika nabízela takový ansámbl ještě v 90. letech, prosím. Ale nepíše se on náhodou už rok 2017?“ ptá se Klimeš, který je  ve vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly redaktorem týdeníku Ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

20:11 Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

Judith Bergmanová na stránkách konzervativního Gatestone Institute upozorňuje na průzkum, který ukaz…