Tak pro vás jsou to blbci? Po brutální demonstraci v Praze udeřilo. Merkelová v březnu tvrdila toto

21. 10. 2020 17:17

Předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost Jan Macháček se na serveru Lidovky.cz rozepsal o nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí, která směřovala proti vládním nařízením. Podle Macháčka ne všichni protestující jsou blbci a trollové.

Tak pro vás jsou to blbci? Po brutální demonstraci v Praze udeřilo. Merkelová v březnu tvrdila toto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pražské Staroměstské náměstí přišli v neděli protestovat fanoušci sportovních klubů proti vládním opatřením kvůli pandemii koronaviru. Po rozpušténí demonstrace začali řádit
reklama

Macháček se ve svém textu dušuje, ža patří mezi spořádané nosiče roušek a na Staroměstské náměstí by protestovat nešel, nešíří podle svých slov ani konspirace o pandemii a není ani zastáncem neřízeného promořování obyvatelstva.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24279 lidí

„Považuji ale za chybné a scestné, pokud někdo protestujícím vzkazuje, že jsou blbci, trollové, šiřitelé konspirací, dezinformací, lží, polopravd a blábolů a kdovíco ještě. S argumenty těchto lidí je třeba se naopak vypořádat trpělivou, precizní a zdvořilou argumentací. Budeme-li lidi urážet, vrátí se nám to i s úroky,“ poznamenal Macháček.

A zamýšlí se i nad tím, jak má člověk přesně poznat blábol. „Třeba jak mají lidé poznat, kterému vědci a lékaři věřit? Tak například rektor téže univerzity a také lékař Tomáš Zima sice roušku ještě nespálil, ale svůj liberální pohled na restrikce a karantény a jejich dopad na školství a ekonomiku zatím neodvolal,“ dodal Macháček, že zkrátka neví, jak poznat, který vědec má pravdu a který šíří bláboly. Obzvlášť proto, že epidemiologové také mají různé názory.

Následně se Macháček zamýšlí nad rouškami, kdy má podle svých slov ještě v paměti, jak letos v březnu vzkazovala kancléřka Angela Merkelová do Prahy, že němečtí epidemiologové nošení roušek nedoporučují. „Totéž říkala Světová zdravotnická organizace. Ještě jsem si nikde nepřečetl důkladnou analýzu toho, proč vědci původně tak špatně a chybně posoudili vliv jednoduché látky na šíření kapének a aerosolu. Nadávat lidem do blbců je zkrátka snazší,“ uvedl Macháček závěrem.

Demonstrace, jakou Praha nezažila od zasedání Mezinárodního měnového fondu před dvaceti lety, se v neděli odpoledne odehrála na Staroměstském náměstí. Mezi půl čtvrtou a čtvrtou se protest proti vládním epidemiologickým opatřením zvrhl v pouliční válku s dělbuchy a dlažebními kostkami. Premiér Andrej Babiš uvedl, že je z bezohlednosti demonstrantů v šoku.

Policie dopředu avizovala, že je připravena zasáhnout. Zpochybňováno bylo už to, že organizátoři dostali povolení demonstraci pořádat, navíc v sobotu měla velmi ostrý průběh podobná demonstrace v Bratislavě.

Na náměstí se sešlo několik tisíc lidí a akci zahájenou ve čtrnáct hodin od počátku provázely drobné potyčky na úrovni vyvedení jednotlivců z davu. Z něj se ozývala hesla útočící zejména na ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Výrazné bylo „je*at Prymulu“, podle svědectví z místa mělo zaznívat i „Prymulu do plynu“.

Významnou část demonstrantů tvořili fotbaloví fanoušci, protestující proti opatřením uzavírajícím sportovní a kulturní podniky.

Od 14 hodin probíhala oficiální demonstrace s programem na pódiu. Protože však počet účastníků překročil povolených 500 (maximální možné shromáždění vzhledem k epidemiologickým pravidlům), rozhodl pražský magistrát o jejím ukončení. Akce oficiálně skončila v 15 hodin.

Poté se demonstranti začali rozcházet s pokřiky na úrovni „vy*erte se na roušky“. Kolem půl čtvrté, když na náměstí stále zůstávalo dost demonstrantů, se začaly množit individuální potyčky s policisty.

Zároveň policie zcela přehradila východ z náměstí a před policejním kordonem se jakási žena, nejspíš policejní vyjednávačka, pokoušela s demonstranty komunikovat.

Střet ještě více eskalovala skupina demonstrantů, která se rozeběhla proti policejnímu kordonu. V tu chvíli již létaly jak dělobuchy ze strany policie, tak pyrotechnika ze strany demonstrantů. Po útoku policie posílila kordon a nasadila slzný plyn.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

14:31 „Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

V první hodině nedělních Otázek Václava Moravce proti sobě zasedly tři dámy – předsedkyně TOP 09 Mar…