Tak to chodí mezi muslimy: Umírněného kazatele pobodali ve vlastní mešitě, není to zdaleka poprvé

9. 1. 2015 10:17

Selvedin Beganovič je bosenský imám, který byl už sedmkrát brutálně napaden kvůli tomu, že kritizuje islámské radikály a Islámský stát. Informuje o tom server huffingtonpost.com, překlad části jeho článku přinášejí Britské listy.

Tak to chodí mezi muslimy: Umírněného kazatele pobodali ve vlastní mešitě, není to zdaleka poprvé
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě
reklama

„Muž s dlouhým plnovousem vpadl na dvůr mešity v Trnovi na severovýchodě Bosny a srazil Selvedina Beganoviće k zemi. ‚Teď tě oddělám!‘ vykřikl, třikrát vrazil nůž do imámových zad a utekl,“ popisuje server jeden z útoků.

Beganović v mešitě káže bosenským muslimům, že není jejich věcí bojovat v Sýrii nebo Iráku. Prý je v tom odhodlán pokračovat bez ohledu na to, kolikrát se ho extremisté pokusí umlčet.

Naším džihádem je bojovat proti nezaměstnanosti

Americké agentuře AP imám řekl: „Naším džihádem je bojovat proti nezaměstnanosti. Pečovat o rodiče, kteří mají malé důchody. Pečovat o sociálně znevýhodněné."

Bosenské úřady odhadují, že k islamistickým militantům v Sýrii a Iráku se připojilo asi 150 bosenských občanů. Všichni jsou zřejmě členy malé komunity, která se řídí ultrakonzervativní interpretací islámu.

Umírněný imám tvrdí, že IS šíří zvrácenou verzi islámu

Beganović, který týden co týden káže v plné mešitě, říká svým věřícím, že skupiny jako "islámský stát" šíří "zvrácenou verzi islámu".

Pokládá pro islamisty nepříjemné otázky jako například "Kdy Muhammad někoho sťal?" nebo "Kdy vzal nůž a odpravil nevinného novináře?"

Více si přečtěte zde

Originální text v angličtině je zde

Radikálové se do Bosny dostali během balkánských válek

Militantní islám byl v Bosně donedávna prakticky neznámý, tamní převážně sekulární populace ho poznala v 90. letech během balkánských válek, kdy arabští žoldnéři pomáhali bosenským muslimům odrážet srbské útoky. Někteří z těchto bojovníků se pak v Bosně usadili a prosazovali radikální verzi islámu, které oficiální islámská komunita oponuje.

Stejně jako lídr této komunity Husejn Kavaźović, i Beganović opakovaně varuje věřící, aby nepodléhali extremistické rétorice, která je má přimět k odchodu do války v Sýrii. A přitom riskuje život. „Jsou to nebezpeční lidé,“ říká. „Jejich místo je v psychiatrické léčebně.“

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…