Tak to ne! okřikl Zdeněk Škromach ,,přítele" Jiřího Dienstbiera

14.01.2015 10:25

Návrh na omezení pravomocí prezidenta ČR z pera ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) rozcupoval na svém facebookovém profilu ministrův stranický kolega Zdeněk Škromach. Ústava prý není trhací kalendář a neměla by se účelově měnit po každých volbách. A už vůbec ne, když tu změnu navrhuje poražený prezidentský kandidát Jiří Dienstbier za podpory dalšího neúspěšného kandidáta Karla Schwarzenberga.

Tak to ne! okřikl Zdeněk Škromach ,,přítele" Jiřího Dienstbiera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach
reklama

„Ústava není trhací kalendář a neměla by se účelově měnit po každých volbách. Navíc některé návrhy, jako právě návrh na omezení pravomocí prezidenta, mohou být až ohrožením demokracie,“ píše Škromach s tím, že účelovost této změny je o to silnější, že ji navrhuje poražený prezidentský kandidát Jiří Dienstbier za podpory dalšího neúspěšného prezidentského kandidáta a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Podle Škromacha by se navíc snaha o omezení pravomocí hlavy státu dala považovat za určité vyjádření pohrdání občany naší země, kteří se prvních přímých prezidentských voleb zúčastnili a zvolili si svého prezidenta. „Dokud si prezidenta volilo 281 poslanců a senátorů, prezidentské pravomoci nevadily. Teď, když si svého prezidenta přímo volí všichni občané, mu budeme pravomoci omezovat. Opak by měl být pravdou. Přímo volený prezident by měl mít spíše více pravomocí,“ míní Škromach.

„Určitě Ústava ČR není dokonalá, ale mám obavu, že stachanovské úsilí některých ústavních činitelů ji učiní ještě méně dokonalou. Tak se vraťme k řešení skutečných problémů občanů naší země a ne ukřivděného ega některých prominentních politiků. S touto ústavou se dá žít i vládnout,“ zakončil místopředseda Senátu zásadní polemiku se stranickým kolegou. Pro zajímavost lze dodat, že mezi sociálními demokraty je tradicí oslovovat se ,,příteli" a ,,přítelkyně".

Co přesně napsal Zdeněk Škromach:

A je to zase tady! Když chce někdo odvést pozornost od skutečných problémů lidí, začne řešit ústavu. Ústava není trhací kalendář a neměla by se účelově měnit po každých volbách. Navíc některé návrhy, jako právě návrh na omezení pravomocí prezidenta, mohou být až ohrožením demokracie. Účelovost této změny je o to silnější, že ji navrhuje poražený prezidentský kandidát Jirka Dienstbier za podpory dalšího neúspěšného prezidentského kandidáta a předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga. Je to i určité vyjádření pohrdání občany naší země, kteří se prvních přímých prezidentských voleb zúčastnili a zvolili si svého prezidenta. Dokud si prezidenta volilo 281 poslanců a senátorů, prezidentské pravomoci nevadily. Teď, kdy si svého prezidenta přímo volí všichni občané, mu budeme pravomoci omezovat. Opak by měl být pravdou. Přímo volený prezident by měl mít spíše více pravomocí.

Určitě Ústava ČR není dokonalá, ale mám obavu, že stachanovské úsilí některých ústavních činitelů ji učiní ještě méně dokonalou. Tak se vraťme k řešení skutečných problémů občanů naší země a ne ukřivděného ega některých prominentních politiků. S touto ústavou se dá žít i vládnout. Hezký den.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …