Tak to nechtěl. Pirk trpí za názor: Padl do pasti Pekarové

11.4.2022 7:47 dop. | Ze sítí

Po prázdninách čekají Česko nejen komunální, ale i senátní volby. Jedním z kandidátů bude i profesor Jan Pirk. Jako svého kandidáta ho představila TOP 09. A narazila. Výroky o covidu i o Ukrajině totiž vadí mnohým včetně členů TOP 09, kteří nemohli uvěřit, že je Pirk za stranu nominován. A ozvala se i sprostá slova. Legendární lékař se tedy zřejmě ocitá v pasti: Do Senátu ho prosazuje vedení strany, jejíž voliči si ho neváží.

Tak to nechtěl. Pirk trpí za názor: Padl do pasti Pekarové
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Kardiochirurg, profesor Jan Pirk

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83500 lidí
V září se kromě zastupitelů v komunálu bude volit také třetina senátorů a některé strany už představují své kandidáty. Například TOP 09, která pro Prahu 10 zvolila kandidáta z řad lékařů, profesora Jana Pirka. Pirk je uznávanou kapacitou v kardiochirurgii, byl dlouho přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, má za sebou například operaci, při níž nahradil hasiči Jakubu Halíkovi srdce dvěma čerpadly a za svou profesní kariéru uskutečnil přes 300 transplantací srdce.

Jan Pirk se proslavil i během covidu, byl například proti povinnému očkování. „Jsem proti čemukoli povinnému, to bychom mohli zakázat jíst bůček. V demokratickém státě bychom se měli rozhodnout dobrovolně,“ mínil na CNN Prima News.

Minulý rok se zúčastnil letenského setkání Zdravého fóra a SMIS, kde zmínil myšlenku francouzského filozofa Michela Foucaulta, že „epidemie infekční nemoci je snem všech mocipánů“. „Umožňuje jim absolutní kontrolu nad každým jedincem, izolovat města, nakupovat, co potřebují, a ještě jsou jim lidé vděční,“ přiblížil tuto myšlenku Pirk a připomenul, že pochází už z roku 1975. Kritizoval, jak jednostranná je debata o covidu a přál si, aby se více naslouchalo odborníkům jako profesoru Beranovi.

Právě spojitost s odpůrci povinného očkování a povinného nošení roušek ovšem Pirkovi u některých příznivců TOP 09 škodí. A také, že v roce 2014 nevinil za vzniklou situaci na Ukrajině jenom Rusko. Řekl například: „V rámci objektivity musím trochu připustit, že se člověk nemůže divit ruskému prezidentu Putinovi, když nechce dovolit, aby měl NATO až na hranicích s Ruskem.“ Uvedl, že se jednalo o velmocenské hrátky a že vina byla na obou stranách.

Komentátor HN Martin Fendrych například nominaci Pirka označil za černý vtip. Nespokojených hlasů bylo mnohem více, hned několik lidí tuto zprávu označilo za špatný vtip, jedna členka TOP 09 byla zděšená, mnoho dalších znechucených.

Publicistka Lucie Tomanová Pirka dokonce nazvala „promořovačem, dezinformátorem a putinofilem“.

Na nominaci Pirka se přichytili Zelení, kteří propagují svou kandidátku Renatu Chmelovou: „Naštěstí mohou lidé v Praze 10 s klidným svědomím volit paní Chmelovou: Nepopírá závažnost covidu, neburcuje proti uprchlíkům a nenachází pochopení pro Putina, jako tady pan Pirk.“

Daniel Hůle z Člověka v tísni už se ironicky ptá, ve kterém obvodě nasadí TOP 09 Romana Šmuclera. „Pirk v roce 2014 vyjádřil pochopení pro Putinovy obavy z NATO. Zlehčoval covid, kvůli kterému u nás nakonec zemřelo cca 40 000 lidí. Skvělý kandidát,“ pokračoval v ironii.

„Tak to vás TOP 09 a paní předsedkyni odepisuji! Tento debil (a jako lékař si to můžu dovolit říct) je stejný jako Pollert nebo Šmucler. Moment! S tím posledním jste si taky pěkně uškodili, že? Je to škoda, ale vaše kroky odpuzují víc a víc vašich voličů…“ kopal do Pirka až sprostě Petr Přibyl z Iniciativy Sníh.

Zmíněný prezident stomatologické komory Roman Šmucler už profesora Pirka pochválil. „Profesor Pirk je ideální kandidát. Člověk s renomé, osobní integritou a navíc se tomu teď může naplno věnovat. Vůbec bych se nedivil, kdyby prošel v prvním kole! Víc takových!“ řekl.

Kandidaturu podpořil také pirátský expert na zdravotnictví Ondřej Dostál. „Po mnoha setkáních nad COVID-tématy mohu říci, že mne to těší a popřát úspěšnou kampaň.“

„Jen to vede k zamyšlení nad smyslem stran jako nosičů idejí a prostředníků kandidát–volič. V TOP 09 se prof. Pirk sejde s proponenty PandZ. Co volí hlas pro TOP 09?“ tázal se nicméně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: kas

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi si řeknou, že byli ošizeni. Že nás zahraničí vydírá. Publicista Podracký v zimě očekává nepokoje

19:56 Lidi si řeknou, že byli ošizeni. Že nás zahraničí vydírá. Publicista Podracký v zimě očekává nepokoje

„Na Západě vyjma důchodců nemá odvahu nikdo otevřeně říci, že Ukrajina by měla jednat o území. Všich…