Tak zase nic, Mašínové. Medaili na Hradě nedostanou, i když se někteří poslanci snažili

27. 4. 2018 17:32

Návrh na propůjčení Řádu Bílého lva bratrům Mašínům a členům jejich skupiny ze Sněmovny na Hrad nedorazí. Ani letos totiž u členů sněmovního podvýboru pro udělování státních vyznamenání neprošel. S návrhem už několikrát přišel Jan Schovanec z Augsburgu, uvedl server Novinky.cz. Mašínové se tak musí nejspíš spokojit s premiérskou plaketou, kterou jim před lety předal Mirek Topolánek.

Tak zase nic, Mašínové. Medaili na Hradě nedostanou, i když se někteří poslanci snažili
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman na volebním sjezdu ČSSD.
reklama

Udělování a propůjčování státních vyznamenání je plně na rozhodnutí prezidenta, který dostává návrhy z obou parlamentních komor i od občanů. Mašínové nominovaní v minulosti Senátem však neuspěli u Václava Havla, ani Václava Klause, ani Miloše Zemana. Mašínové svou činnost označují za součást legitimního ozbrojeného odboje proti komunistickému režimu, informoval server Novinky.cz. Velká část veřejnosti je však vnímá jako vrahy, kteří popravili civilistu – účetního – a podřezali omámeného příslušníka VB.

Řád Bílého lva in memoriam navržený rodinou pro velitele 311. bombardovací perutě v RAF Igora Ocelku naopak mezi členy podvýboru podporu našel. A stejně tak i návrh na udělení Medaile za hrdinství in memoriam pro válečného letce, pilota Královského letectva Josefa Bernata. Řád T. G. Masaryka pro loni zesnulého lékaře Rajko Dolečka navrhuje poslanec Leo Luzar (KSČM).

Mezi návrhy nechybí ale ani jména sportovců. Například Vojtěch Pikal (Piráti) navrhuje olympijskou vítězku Ester Ledeckou na Medaili za zásluhy stejně jako fotbalistu, nyní brankáře anglického Arsenalu, Petra Čecha. Sněmovní podvýbor včera vybral z 34 došlých návrhů 24, které ale ještě musí posvětit před odesláním Zemanovi celá Sněmovna.

Původní zdroj ZDE

Kdo 28. října převezme z rukou prezidenta státní vyznamenání, není jisté. Prezident Zeman už ale dopředu avizoval, že ocenit chce bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za boj proti „solárním baronům“. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mirek Kalousek má ďábelský plán. Fakt nemám stach, že bychom o něj přišli. Zeptali jsme se ve sněmovně a dozvěděli se o jeho „odchodu“ velmi zajímavé věci

16:46 Mirek Kalousek má ďábelský plán. Fakt nemám stach, že bychom o něj přišli. Zeptali jsme se ve sněmovně a dozvěděli se o jeho „odchodu“ velmi zajímavé věci

Konec Miroslava Kalouska v politice? Zkušení čeští političtí hráči tomu příliš nechtějí věřit. Parla…