Také Orbán naštve EU. Nejen veto bruselských peněz

09.12.2020 21:59 | Zprávy

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že Maďarsko a Polsko mají velké šance zvítězit v přetahované s Evropskou unií ohledně příštího unijního rozpočtu. Ten tyto dvě země nepodpořily kvůli dodatku právního státu, na jehož základě by mohly být finance kráceny. „Věci se vyvíjejí správným směrem,“ řekl Orbán po společném jednání s polským kabinetem v čele s Mateuszem Morawieckým.

Také Orbán naštve EU. Nejen veto bruselských peněz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Podle Orbána jsou si nyní Poláci a Maďaři mnohem bližší s některými ostatními vládami zemí EU a zejména s Německem, které je nyní státem předsedajícím. „Jsme si mnohem bližší než v několika předchozích týdnech, nebo dokonce dnech,“ prohlásil Orbán podle informací serveru Hungary Today.

Podle Orbána musejí být požadavky právního státu oddělené od finančních záležitostí. „Situace, v níž by bylo možné proti členskému státu uplatňovat finanční sankce za nedodržování evropské politiky v otázkách rovnosti pohlaví nebo migrace, by nebyla žádoucí,“ má jasno Orbán.

Orbán uvedl, že Budapešť a Varšava se shodují ve všech důležitých otázkách a Maďarsko a Polsko mají společné zájmy. Obě země podle něj „považují dodržování základní smlouvy o Evropské unii a jejích ustanovení za velmi důležité. Za důležité ale rovněž považují financování EU, na které mají nárok, ale zároveň ochranu vlastních národních zájmů.

Společně jsou podle maďarského premiéra obě země natolik silné, aby dokázaly ochránit své finanční zájmy. „Nemusíme se strachovat, nikdo z nás neztratí ani jedinou penny,“ prohlásil sebevědomě Orbán s tím, že neschválení rozpočtu EU na příštích sedm let není dobré ani pro Evropu, ani pro zájmy Maďarska a Polska. „Proto chceme, aby co nejdříve došlo k dohodě, ze které by profitovaly obě strany,“ dodal Orbán.

Podle Orbána je za vším jen snaha chránit národní zájmy. „Ta debata není o finančních zdrojích, to je jenom podružná věc. Jde o boj za ochranu národní suverenity,“ zopakoval maďarský premiér, podle nějž jsou Maďarsko, Polsko a celá V4 budoucností EU.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

21:00 Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

Velká konfrontace je blízko. „Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ říká v rozhovoru pro švýcarský magazí…