Takhle to dál nejde. Násilí migrantů nelze omluvit, zní z místa hořících stanů a křiku

21.10.2015 12:24

Ve zřízeném hotspotu na slovinsko-chorvatské hranici v Brežice v ranních hodinách došlo k eskalaci násilí, kdy uprchlíci začali zapalovat velké stany ve snaze si vynutit odchod ze zřízeného záchytného místa. Na místo bylo povoláno několik hasičských jednotek, policejní zásahová jednotka a také byla povolána armáda.

Takhle to dál nejde. Násilí migrantů nelze omluvit, zní z místa hořících stanů a křiku
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii

Anketa

Kterého intelektuála máte nejraději? (Obnovené hlasování, spuštěno 19.4.)

hlasovalo: 6676 lidí

Celé místo bylo neprodyšně uzavřeno, nikdo nesmí místo opustit. Slovinsko vyhlásilo, že je schopno denně přijmout a registrovat cca 2500 uprchlíků, a jen včera večer dorazilo do Brežice okolo 8000 lidí. Část odjela; v době prostestů bylo v táboře okolo 2000 lidí.

Situace je těžko udržitelná, obrovský stres, napětí a také chladné, deštivé počasí vyvolalo obrovské protesty doprovázené skandováním: „Chceme dál, chceme dál!“ Vzápětí začalo zapalování velkých stanů. Vznikla obrovská panika, ze stanů vybíhaly převážně ženy s malými dětmi, děti, nemocní staří lidé. Děti byly v totálním šoku, že na ně někdo opět útočí, plameny začaly okamžitě šlehat několik metrů vysoko. Vzhledem k tomu, že stany jsou plné rozličných věci, vytvořil oheň velmi hustý kouř, který se i kvůli počasí bleskově šířil po celém táboře. Záchranky, které byly přivolány na místo, nestíhaly přijímat přiotrávené desítky dětí a nemocných lidí, kteří jsou v tomto chladném počasí totálně vyčerpaní a oslabení. Jenom zázrakem nedošlo k tragédiím.

Povolaná policejní zásahová jednotka neprodyšně uzavřela okolí a snažila se umožnit přístup hasičům k hořícím stanům. Musela tak vytlačit migranty z části tábora a vytvořit koridory pro zasahující hasiče. Na místě zasahuje také armáda, která drží u kovových zábran uprchlíky pod kontrolou. Po desáté hodině dopoledne byla situace alespoň částečně pod kontrolou a nastalo zklidnění. Jenže po půlhodině začaly hořet další stany, začalo opět hlasité skandování: „Chceme dál, chceme dál.“ Armádním a policejním jednotkám se pak přeci jenom podařilo situaci ovládnout. Dorazili další záchranáři, neboť otrávených kouřem rapidně přibylo.

Všechny okolní země, a obzvláště obyvatelé Brežice odsoudili toto násilí. Není možné si vynucovat pomoc a právo na azyl výhrůžkami, násilím a ohrožováním jiných lidí a zvláště dětí na životě.

Starosta Brežice se jasně vyjádřil, že lituje nabídnuté pomoci – poskytnutí místa pro zřízení záchytného místa pro uprchlíky. „Máme blokované silnice, všude je nepořádek a chaos. Kvůli dnešnímu zásahu nemohly jít naše děti ani do školy, lidé se necítí bezpečně, nic nefunguje tak, jak má. Frustrace migrantů je jedna věc, ale násilí to neomlouvá. Takto to dál nejde.“ Musí se najít jiné řešení, převážet uprchlíky rovnou k rakouským hranicím.

(adl)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: .

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

11:30 Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

Hostem 40. sjezdu ČSSD byl prezident Miloš Zeman. Rozhodl se zúčtovat za prezidentskou volbu i zhodn…