Takto je to prý doopravdy s jídlem v Rusku, které zakázalo dovoz ze Západu

25.08.2014 9:52

Sankce, vyhlášené v posledních týdnech, ruskou ekonomiku nepoloží. Ze strategického hlediska není dobré na nich dlouhodobě lpět, ale úvahy o „vyhladovění“ ruského národa jsou podle něj liché. Tento názor vyjádřil ruský ekonom Sergej Alexanšenko na webu známého Valdajského klubu. Globalizovaný trh s potravinami nebude mít podle něj problém ruského spotřebitele obsloužit ani tak.

Takto je to prý doopravdy s jídlem v Rusku, které zakázalo dovoz ze Západu
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9656 lidí

Přístup Ruska k ekonomickým omezením, která vyhlásilo, bude podle Alexašenka racionální. Rusové si podle něj uvědomují, že je nezbytné dát svým lidem najíst, proto se v případech, kdy by to bylo komplikovanější, budou hledat cesty, jak výrobky z embagovaných zemí dostat do země i přes sankce. Například není nikde zakázáno, aby si Rusové tyto potraviny dováželi do země sami, pro svou osobní spotřebu. Nebo se bude ještě jednat o dodávkách, které ještě nebyly do Ruska dovezeny, ale před vyhlášením sankcí již byly zaplaceny.

Z dlouhodobějšího hlediska se prý nejspíš bude snažit zajistit v těchto potravinách soběstačnost, ale to je záležitost na roky, proto se v mezidobí dá očekávat, že se bude snažit sehnat tyto komodity jinde. Akademik zdůrazňuje, že trh s potravinami je dnes globalizován a možnosti náhrady dodavatele jsou ve většině komodit neomezené. Navíc zdůrazňuje, že v některých komoditách se ruští zemědělci a potravináři již dokázali postavit na úroveň světa a současné embargo jen urychlí jejich rozvoj.

Celý text v angličtině ZDE.

Problém podle něj mohou pocítit vysoké příjmové skupiny, které si již zvykly na určitý standard kvality, jenž se potravinami z jiných destinací nejspíš nepodaří udržet. To se týká zejména masných nebo ovocných a zeleninových výrobků z tradičních evropských destinací. Ty se prý z Brazílie nebo Číny plnohodnotně nahradit asi nepodaří. Střední třída zase pocítí růst cen potravin, kvůli kterému bude muset omezit svou spotřebu ostatního zboží. A nízké příjmové skupiny podle něj skutečně budou muset kupovat méně jídla.

Ekonomovy názory do značné míry potvrzuje česká blogerka Eva Malá, žijící v Moskvě. Ta založila facebookovou stránku, monitorující dopady embarga na spotřebitele. Podle jejích poznatků z moskevských supermarketů žádná část sortimentu nezmizela úplně. Na pultech však vládnou ruské náhrady, které se kvalitou vůbec nedají srovnávat.

Největší úpadek podle ní zaznamenalo pečivo a výrobky z mléka, zejména sýry. Těch však prý byl špatný výběr vždy. Rovněž ovoce a zelenina jsou prý nyní velmi nekvalitní. Rusové ale podle ní věří, že za měsíc bude zase vše v pořádku. „Rusové jsou známí nacionalisté, což mohu jedině potvrdit. V praxi to znamená, že bez zaváhání souhlasí se vším, co pan prezident Putin odprezentuje," uzavírá blogerka.

Nejcitelněji by podle Alexančenka mohlo Rusko paradoxně pocítit konflikt s Ukrajinou. Jeho armáda je totiž závislá na řadě technologických dodávek z továren v této zemi. Ukrajina je pátým až šestým největším vývozcem zbraní a Rusko je velmi oblíbeným cílem těchto zakázek. Zásadní jsou například vztahy s továrnou na motory do vrtulníků v Záporoží, která zajišťuje sedmdesát procent ruských vrtulníků, a navíc provádí i jejich údržbu. Rusko se neobejde ani bez strategických raket SS-18 Satan, které se vyrábějí v Dněpropetrovsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

13:20 Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

V České republice se dějí věci. Volného „zaměstnance“ z Karvinska nepustili na demonstraci do Prahy.…