Takto se bude postupovat proti Orbánovi. Je to běh na dlouhou trať

13. 9. 2018 9:16

Evropský parlament včera dle očekávání zahájil disciplinární řízení s Maďarskem. Bruselský server Politico nyní nastínil, jaký může být další vývoj.

Takto se bude postupovat proti Orbánovi. Je to běh na dlouhou trať
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

I za přispění europoslanců z ANO a TOP 09 byl včera spuštěn sedmý článek, na základě kterého může přijít Maďarsko například o své hlasovací právo. V rámci procesního řízení nyní přichází řada na Radu Evropské unie, kterou tvoří vlády členských států. „Prvním krokem bude diskuze nad tím, jak uspořádat další rozpravu,“ cituje Politico jednoho z úředníků EU a dodává, že k závěru, že Maďarsko porušuje základní hodnoty EU, bude potřeba nejméně čtyř pětin členských států.

Fotogalerie: - Ulice hrůzy

Ulice M. G. Dobnera - jedna z "nových" sociálně vy...
Ulice M. G. Dobnera - jedna z "nových" sociálně vy...
Ulice M. G. Dobnera - jedna z "nových" sociálně vy...
Hned naproti je budova úřadu práce, který má vchod...
Průchod z ulice M. G. Dobnera na hlavní mosteckou ...
Ulice M. G. Dobnera - jedna z "nových" sociálně vy...

Anketa

Měl by Andrej Babiš oficiálně vystoupit proti pokračování sankčního řízení EU vůči Maďarsku?

98%
2%
hlasovalo: 21264 lidí

Podle Politico jde však o velmi dlouhý proces, který může trvat mnoho měsíců. „Jako příklad může sloužit zahájení disciplinárního řízení proti Polsku loni v prosinci. Ačkoli od tohoto kroku uplynulo již deset měsíců, Rada stále o ničem konkrétním nerozhodla. Pokud v případě Polska či nyní i Maďarska převáží názor, že došlo k závažnému porušení evropských hodnot, Evropský parlament společně s Radou a Evropskou komisí může rozhodnout o odebrání hlasovacího práva.“

Jak ovšem Politico zmiňuje, vůle k tak radikálnímu kroku mezi představiteli EU není. „Cílem spuštění článku 7 by nemělo být uložení sankcí, ale obnovení dialogu,“ cituje bruselský server jednoho nejmenovaného západoevropského politika. Nepříjemné důsledky může mít včerejší hlasování pro celou skupinu – Evropskou lidovou stranu (EPP), jejíž je součástí i Orbánova strana Fidesz. Mnozí eurposlanci totiž hlasovali pro návrh zahájit proti Maďarsku disciplinární řízení.

Mezi jinými tento návrh podpořil i šéf této skupiny Manfred Weber, který kandiduje na pozici předsedy Evropské komise. Nyní však hrozí, že Fidesz z této frakce odejde a vytvoří alianci s euroskeptiky. Samotný Viktor Orbán se prozatím vyjádřil v tom smyslu, že jeho strana v EPP zůstává. Zároveň ale zmínil, že může dost dobře vytvořit právě i novou alianci s euroskeptickými stranami, jako je například Wildersova Strana pro svobodu.

Jednou z variant zůstává, že Fidesz podá proti včerejšímu rozhodnutí Evropského parlamentu stížnost. „Panuje ale spíš shoda na tom, že bude z pohledu Fidesz efektivnější nechat zdlouhavý proces rozběhnout,“ uvádí Politico s tím, že podle expertů Orbán využije včerejší „porážku“ v Evropském parlamentu pro získání bodů u domácího publika. Mezitím se proti hlasování, které skončilo 448 ku 197 v neprospěch Maďarska, vyjádřilo Polsko.

„Členské státy Evropské unie mají výsostné právo realizovat reformy podle svého uvážení. Včerejší hlasování pouze přispěje k prohloubení nesouladu v rámci Evropské unie. V konečném důsledku se tak opět zvýší nedůvěra lidí k evropským institucím,“ zmínilo Polsko ve svém prohlášení a jasně avizovalo, že bude hlasovat proti jakémukoli uložení sankcí vůči Maďarsku. Ostatně to samé přislíbilo loni v prosinci také Maďarsko ve chvíli, kdy bylo zahájeno disciplinární řízení proti Polsku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…