Takto se jedná s Číňany podle Pavla Šafra. Stoupenci prezidenta prý užasnou

24.03.2016 22:07

Českou republiku čeká historický okamžik. Do země v srdci Evropy zavítá poprvé v její historii čínský prezident Si Ťin-pching. Po Praze visí čínské vlajky a nápisy v čínštině, kde se můžeme dočíst, že všichni občané Česka vítají prezidenta Číny. Server Pavla Šafra přináší pro srovnání pár informací z návštěvy německého prezidenta Joachima Gaucka v Číně.

Takto se jedná s Číňany podle Pavla Šafra. Stoupenci prezidenta prý užasnou
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck

„Dvacátého března, tedy v den příletu spolkového prezidenta do Číny, ve zprávách veřejnoprávní televize ARD Tagesschau zaznělo, že „se Gauck chce bavit i o situaci pronásledovaných občanskoprávních aktivistů. Je mimo jiné doprovázen zmocněnkyní pro lidská práva Spolkové vlády Koflerovou.“ Komentátor dále uvedl, že „Berlín sleduje s obavami přibývající represe v Číně. Čínský prezident Si Ťin-pching se právě nechal v médiích propagandisticky oslavovat, přitom se za jeho vlády zpřísnila cenzura a kontrola internetu. Na jednu stranu slibuje více právního státu, na straně druhé jsou kritičtí novináři, občanští aktivisté či jejich právníci zastrašováni nebo rovnou zatýkáni,“ můžeme se dočíst na serveru.

Stojí za pozornost, že čínská strana zahájila státní návštěvu až 21. března. Předchozí den totiž někdejší německý bojovník proti komunistické moci ve východním Německu Joachim Gauck věnoval například sekáním s aktivisty bojujícími za lidská práva a komunistická vláda se chtěla vyhnout možným konfliktům. Německo je totiž pro Čínu důležitým obchodním partnerem. Svědčí o tom mimo jiné i fakt, že německá kancléřka Angela Merkelová se chystá už na svou celkově desátou návštěvu této země v pozici německé kancléřky.

Celý komentář naleznete zde.

Stejně tak platí, že je Čína důležitým partnerem pro Německo. Je si toho vědom i prezident Gauck, který během cesty dával najevo, že chce řešit otázky, které oba národy spojují, ale i ty, v nichž se jejich pohledy rozcházejí.

„Čínští aparátčíci samozřejmě znají Gauckovy spisy, jako např. Černou knihu komunismu z r. 1999, kde se ptá, proč „se po deseti letech od zhroucení komunismu stále ještě přeme o jeho lidumilství“? Nacismus a komunismus představují ve 20. století tak obrovské vychýlení od přijatelné normy, a jejich negativní dopad tak stojí mimo jakoukoliv diskusi. Stalinovy masové vraždy Číňanům evokují Mao Ce-tunga. Vypořádání se s minulostí je však za současného šéfa strany Si Ťin-pchinga nežádoucí. Šéf strany a zároveň čínský prezident to považuje za „historický nihilizmus“ a vidí v něm příčinu rozpadu Sovětského svazu a pádu jeho ideologie,“ pokračuje server.

Německý prezident Gauck však byl i přesto do země pozván a čínští komunisté s ním diskutovali. Gauck jim ukázal, že své partnery respektuje, ale nehodlá se před nimi hrbit. Ostatní evropští politici prý k témuž zřejmě nemají dost odvahy. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…