Senát pod vedením Kateřiny Jonákové se v písemném odůvodnění, které nyní LN získaly, vyjadřoval nezvykle ostře a kriticky. Prvoinstanční rozsudek, který Vladimíra Sittu ml., jeho otce Vladimíra Sittu a jejich právníka Martina Kohouta nepravomocně odsoudil, podle odvolacího soudu de facto završil vendetu za jízdenky, píše list.
Soudkyně odkazovala mimo jiné na odposlechy, které této interpretaci nahrály. „Soud prvního stupně, ač mu bylo známo, že obsahem těchto prostorových odposlechů je objednávka osob spojených s Ivem Rittigem, kterým šlo o kriminalizaci obžalovaného Ing. Sitty (kvůli jeho mediálnímu vystoupení a znalecké činnosti) a o mstu za kroky JUDr. Sitty (kvůli ukončení smlouvy Neographu s dopravním podnikem), de facto tuto objednávku splnil,“ stojí v rozsudku. Sitta st. a advokát Kohout byli podle něj osvobozeni. Sittu juniora soud zprostil obžaloby částečně – v jedné větvi se případ ještě vrací k prvoinstančnímu soudu, píše dále list.
Odvolací soud postupoval při posuzování kauzy Neograph podle listu s náležitou pečlivostí. Konstatoval, že případ je potřeba zasadit do historického kontextu. Na přelomu let 2011 a 2012 totiž začal v Praze mocenský boj, v jehož důsledku policie a žalobci nastartovali vyšetřování skupiny podnikatelů, manažerů a právníků kolem lobbisty Rittiga. Celý spor vypukl v papírně Neograph ve Štětí. Jádrem sporu byla zakázka jízdenek pro pražský dopravní podnik. Sittovi na Rittiga uhodili s podezřením, že tuneluje dopravní podnik. Oznámili, že z každé dodané jízdenky odchází 17 haléřů do karibské společnosti Cokeville Assets, spřízněné právě s Rittigem. Přišla tvrdá odezva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam