Takto to vypadá s uprchlíky u chorvatských a maďarských hranic

18. 9. 2015 16:10

Situace na pomezí Chorvatska s Maďarskem a Slovinskem se dále vyostřuje. Podle odhadů až 8000 migrantů zaplavilo město Beli Manastir v severovýchodním Chorvatsku nedaleko hranic s Maďarskem, kteří zde přenocovali. S odvoláním na zprávy z Twitteru o tom informoval server Aktuálně.cz. Maďarsko je ale rozhodnuto neponechat nic náhodě a na své hranici s Chorvatskem začalo dnes ráno natahovat žiletkový plot. Podle posledních zpráv Maďarsko navíc posiluje svá vojska na hranicích.

Takto to vypadá s uprchlíky u chorvatských a maďarských hranic
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů
reklama

Další běžence nechce na svém území ani sousední Chorvatsko. „Už sem nechoďte. Zůstaňte v uprchlických centrech v Srbsku, Makedonii a Řecku. Tohle není cesta do Evropy. Autobusy vás tam neodvezou. Je to lež,“ vzkázal běžencům chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić.

Migranti mají strach, že Chorvatsko se pro ně stane slepou uličkou

A tak v chorvatském pohraničním městečku Tovarnik přes noc uvízlo na 2000 uprchlíků, napsal zpravodaj serveru The Guardian Patrick Kingsley.

Stovkám dalších Slovinci zabránili přejít hranice ze severozápadního Chorvatska. Mnozí uprchlíci se proto obávají, že z cesty přes Chorvatsko se pro ně nakonec vyklube „slepá ulička“.

Mezitím plány Maďarska na stavbu plotu na hranici s Chorvatskem kritizoval chorvatský ministr zahraničí: „Zdi nikdy nikoho nezastavily, je to zcela neakceptovatelné. Maďarský plot příliv lidí nezastaví,“ uvedl chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič.

  • Celý text je ZDE

Server iDnes.cz uvedl, že krizový stav, který maďarská vláda vyhlásila v úterý ve dvou jižních oblastech přiléhajících k srbským hranicím, se podle maďarské tiskové agentury MTI rozšířil na čtyři regiony u hranic s Chorvatskem.

Před začátkem stavby plotu natahují vojáci na hranici žiletkový drát

Celková délka hranice mezi Maďarskem a Chorvatskem činí asi 350 kilometrů. Podle médií vojáci prozatím natahují podél vytyčeného úseku této hranice žiletkový drát, než začne samotná stavba plotu.

„Na 41kilometrovém úseku hranice je už 600 vojáků, dalších 500 bude následovat během dne a 700 ještě během víkendu,“ citovala maďarského premiéra Viktora Orbána agentura MTI. Předseda vlády rovněž upřesnil, že na hranici je i na 200 policistů, k nimž se v pátek přidá další stovka a o víkendu ještě 500.

Uprchlíky musí uklidňovat policie

Podle posledních zpráv se v chorvatském Tovarniku začíná vyostřovat situace na místním nádraží. Některé uprchlíky, kteří stojí ve frontě na jízdenky, musí uklidňovat policie.

Český ministr vnitra Milan Chovanec poznamenal, že Česku by mohlo způsobit potíže kompletní uzavření rakousko-německých hranic, přes které proudí několik tisíc uprchlíků denně. Ti by se při neprůchodnosti rakousko-německé hranice mohli vydat přes Česko.

  • Celý text je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

20:44 Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

„Přišel mi dopis smrti od České televize,“ píše na své facebookovém profilu novinářka Barbora Koukal…