Tato skupina může zásadně ovlivnit české volby. A pořád se rozrůstá

30.04.2017 10:06

V roce 2014 začal v Česku platit zákon, který cizincům dlouhodobě žijícím v Česku usnadňuje získání českého občanství s tím, že současně mohou mít své původní občanství. Platí to i pro významnou vietnamskou menšinu v Česku, která také může projevit svou vůli v nadcházejících parlamentních volbách. Server Info.cz si klade otázku, koho budou volit?

Tato skupina může zásadně ovlivnit české volby. A pořád se rozrůstá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Občané jdou k volbám do Senátu Parlamentu ČR
reklama

V Česku vychází hned několik vietnamských deníků a Vietnamci, kteří zde žijí, se často zajímají i o politické dění v zemi. Vystačí si ovšem i s českými médii. Pokud totiž mají i české občanství a mohou tedy volit, znamená to, že musí rozumět češtině.  Prozatím však vietnamská komunita nemá nějakého výraznějšího zástupce, který by poutal pozornost obyvatelstva v politickém klání. Upozorňuje na to  Ngô Thu Thao, která se zapojováním Vietnamců do české politiky zabývala ve svém výzkumu.

Celý článek naleznete zde

Podle čeho se tedy Vietnamci rozhodují, když se blíží čas voleb? Hraje pro ně roli, zda některá strana má ve svých řadách Vietnamce? „Myslím si, že my jako druhá generace nevnímáme, jestli tam je, nebo není Vietnamec. Spíše nám jde o to, jaké názory politici zastávají,“ tvrdí dáma. „U starší generace, s níž jsem mluvila v rámci svého výzkumu, mě překvapilo, že je politicky angažovaná a má mnohdy lepší poznatky o politickém systému než jejich děti, které se o něm učily ve škole,“ doplňuje.

Její slova v podstatě potvrdil i pokus ODS, za kterou v roce 2014 ve volbách do Evropského parlamentu kandidoval  šestadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické Nguyen Cong Hung a ve volbách i navzdory celkově mizivé volební účasti neuspěl. Kdyby se mu tehdy podařilo přimět Vietnamce k vestě do volebních místností, teoreticky mohl uspět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…