Teatrální zásah Ištvana se Šlachtou na Úřadě vlády byl státní převrat, říká Marek Benda. Někdo musí nést odpovědnost

22.02.2019 10:06

Za pár měsíců si připomeneme šesté výročí pádu vlády Petra Nečase. Šesté výročí vpádu policie na Úřad vlády ČR a změnu politických poměrů v zemi. Právník a poslanec ODS Marek Benda považuje vpád policistů na Úřad vlády v podstatě za státní převrat. Vrchní státní zástupce Pavel Zeman však postup svého podřízeného Ivo Ištvana dodnes hájí. A na novináře se zlobí, že kladou tendenčně zaměřené otázky.

Teatrální zásah Ištvana se Šlachtou na Úřadě vlády byl státní převrat, říká Marek Benda. Někdo musí nést odpovědnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády
reklama

V červnu 2013 vtrhli policisté na Úřad vlády a poslední hodiny Petra Nečase v roli premiéra začaly odtikávat. Olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan a šéf někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta uspořádali tiskovou konferenci, na které národu odhalili „velkou věc“. Velký zátah v nejvyšších patrech politiky, ukryté kilogramy zlata a možná velká korupční kauza, ve které měli být uplaceni tři exposlanci z ODS - Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr. Výměnou za to, že nebudou bránit změnám v rozpočtu na rok 2013, měli dostat kupříkladu lukrativní posty ve státních firmách.

Jenže po šesti letech z této kauzy mnoho nezbylo. Tři zmínění poslanci byli z vyšetřování vyňati, neboť soud konstatoval, že se sice vzdali poslaneckých mandátů, ale jejich jednání bylo kryto poslaneckou imunitou. Postupem času se kauza smrskla na nezaplacené daně za drahé dárky pro tehdejší šéfku kabinetu premiéra Nečase Janu Nagyovou, dnes Nečasovou.

Dlouholetý poslanec ODS a právník Marek Benda označil chování státního zástupce Ivo Ištvana a Roberta Šlachty za státní převrat. Právě díky tomu, co předvedli oba pánové, se k moci dostal Andrej. Nejprve jako vicepremiér a dnes dokonce jako premiér.

„Od počátku jsem považoval za jasný exces teatrálnost celého zásahu, nasazení prostředků, jak kdyby se jednalo o nebezpečné teroristy. Současně i přímou účast konkrétních státních zástupců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, kteří zjevně nedbali na dodržování zákonnosti úkonů, ale chtěli nám ukázat svoji moc a schopnosti. Včetně oné již tolikrát zmíněné tiskové konference s neuvěřitelnými obviněními, která se posléze ukázala zcela nesmyslná,“ uvedl Benda pro server Info.cz.

„V průběhu dalšího času se ovšem ukázalo, že celá akce stála zcela na vodě a ani po šesti letech nemá žádný pravomocný odsuzující rozsudek. Navíc i samotná příslušnost Vrchního státního zastupitelství v Olomouci byla zcela zjevně účelová a měla jediný cíl - zpochybnit předsedu vlády a jeho spolupracovníky. „Ano, jednalo se o státní převrat a já tvrdím, že za něj ještě někdo musí nést odpovědnost,“ doplnil.

Obhájce Marka Šnajdra Lukáš Trojan sice nebyl tak přísný jako Benda, samotný zásah na Úřadu vlády ČR nepovažoval za exces, ale mediální výstupy pánů Ištvana a Šlachty považoval minimálně za zvláštní. „Za exces bych tak jednoznačně označil postup, kdy státní zástupci v případě tří exposlanců nepožádali dopředu Nejvyšší soud o rozhodnutí s argumentem, že neměli pochybnosti o tom, že na tyto osoby se nevztahuje indemnita. Rozhodnutí Nejvyššího soudu ukázalo, že opak byl pravdou. V důsledku nesprávné úvahy došlo k poškození tří fyzických osob, které musely strávit několik nepříjemných týdnů v nezákonné vazbě,“ uvedl Trojan.

Vrchní státní zástupce Pavel Zeman však postup žalobců dodnes hájí. „Na tomto místě mohu pouze konstatovat, že státní zastupitelství se při své činnosti řídí platnými zákony České republiky a obhajuje tak veřejný zájem. Je logické, že jeho činnost nemůže vyhovovat všem, zejména těm, kteří jsou stíháni jako obvinění,“ uvedl v reakci na dotazy věnované rovněž dalším možným excesům státních zástupců nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zaslané otázky označil za „poměrně tendenčně zaměřené“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …