Teď Rusko překročilo mez, píše jasně britský deník po vraždě Němcova

02.03.2015 13:08

Vraždu významného ruského opozičního politika Borise Němcova srovnává s předchozími vraždami dalších protiputinovských osobností redakční komentář britského listu The Guardian, jehož překlad přinesly Britské listy. Podle komentáře Guardianu Rusko zavražděním Němcova překročilo Rubikon. Protože je to první politická vražda od doby, kdy se Vladimir Putin rozhodl proměnit Rusko v iredentistickou expanzionistickou mocnost, která nyní pro Evropu zosobňuje vážné bezpečnostní problémy.

Teď Rusko překročilo mez, píše jasně britský deník po vraždě Němcova
Foto: Grigorij Pasko
Popisek: Boris Němcov ve své pracovně při rozhovoru
reklama

Guardian poukazuje na to, že žádné z předchozích politických vražd v Rusku nebyly řádně vyšetřeny.

Tím, že Putin podřídil vyšetřování Němcovovy smrti své přímé kontrole, zajistil, že nebude v rámci tohoto vyšetřování nikdy zveřejněno nic nepříznivého o něm samotném ani o jeho režimu. „Je to výmluvnou známkou koncentrace moci v Rusku, když je práce policie a soudnictví tak otevřeně podřízena moci prezidenta,“ poukázal Guardian.

Několik minut po vraždě už běžela kremelská propaganda na plné obrátky

Všímá si také toho, že už několik minut po Němcovově smrti běžela kremelská propagandistická mašinérie na plné obrátky. „Putin sám okamžitě označil vraždu za "provokaci", jejímž cílem mělo být poškodit jeho pověst. „Po smrti paní Politkovské se Putin vyjádřil, že byla příliš nedůležitá na to, aby ji stálo za to usmrtit, takže nikdo nemůže vinit ani jeho, ani jeho mocenské struktury,“ píše britský list.

Podle něj usmrcení Borise Němcova, ať už je Vladimir Putin přímo nařídil, nebo ne, vrhá kruté světlo na nacionalistický režim živený propagandou, který ruský prezident vytvořil. Na režim, v němž se umlčení nezávislého demokratického hlasu téměř stává trofejí předávanou vládci.

Podle Guardianu Putin učinil základní charakteristikou své vlády vést celostátní kampaně nenávisti vůči těm, kteří jsou považováni za "zrádce", způsobem, který připomíná éru stalinismu. „Němcov byl usmrcen přímo pod kupolemi Kremlu, v té části Moskvy, která je saturována bezpečnostními kamerami. To vypovídá leccos o pocitu beztrestnosti vrahů. A o strachu, který mají v úmyslu šířit,“ uvedl The Guardian.

Celý článek v češtině si můžete přečíst ZDE

Celý text v angličtině je k dispozici ZDE


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Utajené rakety. Ukradené hromosvody. Zamlčená pravda. Místní promluvili

13:00 Vrbětice: Utajené rakety. Ukradené hromosvody. Zamlčená pravda. Místní promluvili

Pro poznání toho, co se stalo ve Vrběticích, jsou důležité výpovědi svědků. Jednu takovou zveřejnil …