Teď jde o cenu ropy. Když půjde do háje, Rusko půjde do háje, říká ekonom Michl

16. 12. 2014 22:47

Úterý bylo doposud nejčernějším dnem pro ekonomiku Ruska. Klesající cena ropy v kombinaci se sankcemi západních zemí vyvolávají v zemi ekonomickou nestabilitu, kolabuje rubl a lidé se zoufale snaží své úspory směnit na jiné měny, zejména dolary.

Teď jde o cenu ropy. Když půjde do háje, Rusko půjde do háje, říká ekonom Michl
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Ve studiu Událostí, komentářů ČT situaci hodnotil ekonomický analytik Aleš Michl, poradce předsedy Hospodářské komory Ladislav Minčič a také Petr Kolář, bývalý český velvyslanec v Rusku.

Ekonomický analytik Aleš Michl vidí důvody problémů v nedůvěře v ruskou měnu. „Jde jen o to, že tam všichni chtějí dolary. Všichni,“ myslí si. U lidí se podle něj projevily negativní vzpomínky na pád rublu v roce 1998 a zcela logicky chtějí své úspory převést do dolarů nebo jiné západní měny.

Takovému chování se podle něj nedá zabránit, stejně jako tomu, že vytváří paniku, která problémy ještě umocňuje. Centrální banka by podle něj měla zasáhnout „desetkrát drastičtěji“, než to doposud činila. Má na to podle něj třetí největší bankovní rezervy na světě.

Podle bývalého velvyslance Petra Koláře se fatálně projevila ekonomická nevědomost ruských představitelů. „Vyjadřovali se silácky, vůbec nebrali v úvahu rizika té situace,“ všiml si. Rusko podle něj nedokáže ve větším objemu vyvážet nic jiného než ropu. A ve chvíli, kdy její cena klesne a země si nemůže pomoct (kvůli sankcím) půjčkami v cizích zemích, vzniká pochopitelně nestabilní situace a panika, která podle něj stále roste. „Je tam vidět dokonce už i odliv lidí. Emigrace z Ruska již viditelně roste,“ povšiml si bývalý velvyslanec Kolář.

Ekonom Ladislav Minčič, bývalý náměstek ministra financí Miroslava Kalouska, si všiml, že Rusko za poslední roky velmi zpohodlnělo a nedokázalo si představit, že by vyschly příjmy z ropy a plynu.

Reportáž České televize pak připomněla, jak vypadala devalvace v Rusku v roce 1998. Na konci reportáže bylo zdůrazněno, že situace velmi oslabila tehdejšího prezidenta Borise Jelcina. Redaktora pak napadlo, zda se „neuzavírá kruh“ a Vladimir Putin, který tehdy nepopulárního Jelcina nahradil, se nevydá stejnou cestou.

Exdiplomat Kolář s tím však nesouhlasil. „Jelcin byl už tehdy Rusy vnímán jako ten, který prodal zemi a uvedl ji do chaosu. Putinovi se podařilo něco úplně jiného – jeho uznávají, protože on tam vybudoval střední třídu. Teď hodně vsadil na národní kartu a zatím mu to vycházelo. Je otázka, co s jeho popularitou udělá, až lidé nenajdou v obchodech to, na co si zvykli.“ Podle něj se Putinovi zatím daří odvádět hněv na USA, ale vždy to podle něj dopadá tak, že nakonec se lidé obrací proti vlastním autoritám. Je tedy prý otázkou, co s tím Putin udělá.

„Klíčová bude cena ropy. Když ta půjde do háje, tak půjde Rusko do háje,“ poznamenal ekonom Michl. Minčič si povšiml, že se v Rusku začínají projevovat výrazné inflační tendence, které následně roztočí inflační spirálu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

10:15 Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

Po Jankovi Ledeckém k veřejnosti promlouvá i zpěvačka Bára Basiková. A jak sama přiznává, sprostě. „…