Teď ne, je virus! Saša Vondra udeřil na Brusel, ne sám. Mnozí zase budou prskat

01.04.2020 7:16

Zatím není jasné přesně, kolik bude Evropu stát koronavirem způsobená krize, ale je téměř jisté, že náklady půjdou do miliard. A nabízí se otázka, zda je právě teď čas na ambiciózní plány na uhlíkovou neutralitu. Podle Alexandra Vondry a dalších 36 europoslanců ne. Naopak by se měla uvolnit regulace ze strany EU. Už zaslali výzvu předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové, předsedovi europarlamentu Sassolimu a předsedovi Evropské rady Michelovi.

Teď ne, je virus! Saša Vondra udeřil na Brusel, ne sám. Mnozí zase budou prskat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Ve své výzvě Vondra konstatuje, že COVID-19 je krizí bez precedentu, jak v Bruselu, tak v EU, která zanechá dalekosáhlé sociální, ekonomické i politické následky. A že členské státy proti krizi bojují všemi dostupnými prostředky. Dále Vondra říká, že EU musí pomoci občanům členských států a dodává, že i když reakce Evropské komise byla pomalá, jsou zde známky, že Evropa se chystá poskytnout své koordinační schopnosti .

Anketa

Obstála Evropská unie jako instituce v současné ,,koronakrizi"?

1%
99%
hlasovalo: 30595 lidí

Například tím, že zajistí ochranné vybavení a zdravotnický materiál, ale také zachová společný trh. Že poskytne podporu občanům v EU z fondu na přizpůsobení se globalizaci a Evropského fondu solidarity. Že udrží finanční sektor likvidní a podpoří firmy, které následně přispějí v ekonomice, a že nechá státy přijmout efektivní opatření podle toho, jak potřebují.

EU by podle něho také měla připravit plán pro dobu po krizi. „Už teď je jasné, že pomoc EU bude nutná k znovunastartování národních ekonomik. EU musí nechat státy použít všechna monetární a fiskální opatření k podpoře obchodu, včetně snížení regulační zátěže – například snížením nároků tam, kde by splnění regulačních nároků bylo zatěžující,“ píše se v dokumentu.

A hlavně by Evropská komise podle Vondry a dalších podepsaných měla přehodnotit své plány, co se týče regulace, a také přehodnotit své priority. „Teď je čas na pragmatismus – a na odložení legislativy, jako je Zelený úděl,“ tvrdí Vondra s tím, že místo toho by se EU měla znovu podívat na rozpočet v letech 2021 až 2027 a otevřít se návrhům na větší výdaje.

„Pro občany EU teď neexistuje naléhavější krize než COVID-19. Evropská unie nesmí promarnit tuto příležitost dokázat, že má přidanou hodnotu při zvládání této krize, nebo bude odsouzena ke zmaru,“ zakončil svou výzvu pro předsedy Evropské komise, rady a parlamentu Alexandr Vondra a připojil svůj podpis spolu s 36 dalšími, včetně svého kolegy Zahradila a dalších europoslanců ODS.

Jak jsme již informovali, plány na zrušení Zelené dohody jsou proti mysli školákům stávkujícím v rámci iniciativy Fridays for Future.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Id*oti? Mám rád ČT, ale toto je blbě. Wollner má nový problém

15:00 Id*oti? Mám rád ČT, ale toto je blbě. Wollner má nový problém

Včera v Reportérech ČT zazněla reportáž o nákupu nových kulometů. Česko prý znovu kupuje dráž než vš…