Ačkoli vláda Roberta Fica přijetí nového zákona o STVR zdůvodnila snahou o větší objektivitu, analýza Transparency ukazuje pravý opak. Namísto nezávislých názorů odborníků se zprávy stále častěji opírají o vyjádření členů vlády, kteří dostávají výrazně více prostoru.
„Namísto objektivity, po které volá premiér Fico, se zpravodajství veřejné služby stále více přiklání na stranu vládní moci,“ uvádí organizace.
Jako příklad politizace zpravodajství Transparency International Slovakia uvádí situaci, kdy se premiér Robert Fico objevil během jednoho červnového večerního vydání zpráv hned ve čtyřech různých reportážích. Podobně ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok vystupoval čtyřikrát v jediném vydání z 5. června, a to dokonce i ve zprávě o úmrtích na horách. Ten večer se politici objevili v polovině ze 24 reportáží.
Typické je pro STVR dle analýzy také to, že vládní představitelé mají v reportážích často poslední slovo. Zatímco po volbách v roce 2023 uzavírali koaliční politici 44 procent politických reportáží, v posledním sledovaném období to už bylo 76 procent. Naopak prostor pro opozici klesl ze 17 procent na pouhých 6 procent.
Kromě rostoucího množství politických příspěvků ve zprávách analýza ukázala i pokles tematické rozmanitosti a vyjádření odborníků a větší důraz na vládní tiskové konference a reportáže zakládající se na vyjádření členů vlády.
„Ve zpravodajství se dnes prakticky neobjevují reportáže, v nichž by STVR poskytovala kritickou zpětnou vazbu vládě a jejím krokům,“ uvádí Transparency International Slovakia s tím, že zatímco dříve se politici alespoň občas museli vyrovnat s nepříjemnými otázkami nebo kritikou, dnes se takové reportáže v STVR objevují jen výjimečně.
Televize STVR podle analýzy sice formálně stále poskytuje prostor i slovenské opozici, ale často jen krátkou reakcí k hlavnímu sdělení vlády. Podle Transparency se podobné reportáže, ve kterých převažuje vládní narativ nebo přímo PR obsah, objevují stále častěji. Zatímco za ředitele Luboše Machaje tvořily přibližně 5 procent politických příspěvků, za jeho dočasného zástupce Igora Slaniny už 11 procent a za nové ředitelky Martiny Flašíkové vzrostl podíl až na 17 procent.
Analýza Transparency International Slovakia upozorňuje, že k dalšímu omezení prostoru pro opozici přispívá i snížení počtu příspěvků o opozičních iniciativách. Zatímco za ředitelů Machaje a Slaniny jich ve sledovaném měsíci bylo shodně osm, u Flašíkové už jen čtyři.
Důsledkem těchto změn podle analýzy klesá důvěra veřejnosti v objektivitu STVR. Zatímco začátkem roku 2024 považovalo STVR za nejobjektivnější zdroj zpravodajství 27,9 procent lidí, koncem roku to bylo už jen 20,8 procent.
Klesá také sledovanost hlavního zpravodajské relace STVR, která v květnu 2025 dosáhla pouze 14,3 procent oproti 15,1 procent v lednu.
Situace znepokojuje i Evropskou komisi, která ve zprávě o situaci v oblasti právního státu na Slovensku za rok 2025 upozornila, že „zrušení předchozího veřejnoprávního vysílatele a založení nového subjektu nadále vyvolává obavy ohledně autonomie veřejnoprávních médií“.
Transparency konstatuje, že tyto obavy se již naplňují a mění se v „nastupující trend“.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Alena Kratochvílová
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 10:08 Čím dál víc peněz na zbrojení? Na pořadu je zákon o referendu, říká Zaorálek