Ten Bartoš, to je kandidát na premiéra? Dělají si z nás legraci. Okamura poprvé přivezl Jarmark do Čech

04.09.2021 21:28 | Reportáž

Český jarmark hnutí SPD, se kterým Tomio Okamura objíždí krajská města, dorazil v sobotu do východočeského Hradce Králové. Levné potraviny a samotného předsedu i další politiky si nenechaly ujít stovky zájemců.

Ten Bartoš, to je kandidát na premiéra? Dělají si z nás legraci. Okamura poprvé přivezl Jarmark do Čech
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Tomio Okamura a Lucie Šafránková na pódiu v Hradci Králové

Anketa

Co si myslíte o slovním útoku Andreje Babiše mladšího?

hlasovalo: 18178 lidí

Na náměstí 28. října zavítali také další politici hnutí. Mezi jinými poslankyně Lucie Šafránková, europoslanec Ivan David nebo lídryně krajské kandidátky Vladimíra Lesenská.

„Ať nás Piráti a další nestraší, co se stane, když vystoupíme z Evropské unie. SPD se chce vrátit před Lisabonskou a Maastrichtskou smlouvu, kdy byl zajištěný volný pohyb osob, služeb a zboží,“ řekl na pódiu mimo jiné Tomio Okamura. Tradičně obhajoval zákon o referendu, který se dlouhodobě snaží prosadit, aby například o setrvání či vystoupení z Evropské unie rozhodli sami občané. Kritizoval také Severoatlantickou alianci, kde o členství České republiky rovněž pochybuje, a odmítl, že by tím vedl zemi do područí Ruska, jak je mu přičítáno.

„Rakousko také není v NATO, a je snad v područí Ruska? Korea a další země? SPD není proruská, SPD není proamerická, SPD není probruselská. SPD je pro Českou republiku,“ řekl Okamura a zpod plného altánku se ozval potlesk.

Green Deal – jedna z nejnebezpečnějších věcí

Například ekologický plán Green Deal Evropské unie označil za jednu z nejnebezpečnějších věcí a jako nepřijatelný vidí i zákaz výroby spalovacích motorů do roku 2035. „Na ty elektroauta nebudete mít peníze. Jediná cesta je vystoupit z Evropské unie,“ podotkl. Ve svém proslovu kritizoval i své politické konkurenty. Piráti, hnutí ANO i SPOLU se podle něj stavějí pozitivně k přijímání migrantů. Připomněl dávný výrok předsedy Pirátů Ivana Bartoše, že by neměl nic proti tomu, kdyby byla Evropa muslimská.

„Musíme udělat vše pro to, aby se nedostali do Sněmovny. To je kandidát na premiéra? To si dělají legraci,“ mluvil do mikrofonu předseda SPD. A rovněž vyzval voliče, aby se podepsali pod dvě petice přímo na Jarmarku – jednu za zachování české koruny a proti přijetí eura, druhou za uznávání protilátek proti covidu-19 tak, jako to dělá Rakousko.

„Šlachta chce zůstat v Evropské unii, ale nechce euro. To si protiřečí. Každý člen Evropské unie má podepsáno, že přijme dříve či později euro. Šlachta na to neměl v diskusi argument,“ uvedl Okamura. – „Volím ho už potřetí, protože souhlasím se vším, co říká. O migraci, o Evropské unii, o všem,“ řekl redakci v hloučku diváků stavař Daniel Nepokoj. Podle něj Tomio Okamura myslí svá slova vážně, a tak si zaslouží jeho důvěru i hlas. Na Jarmarku se také prodával takzvaný „Espéďácký speciál“, pivo, které uvařil Pivovar Nová Paka právě pro tuto volební kampaň. O prodej levných potravin byl zájem, ne však takový, jako například minulý týden v Brně.

Okamura: Budeme střílet plastovými kuličkami

Tomio Okamura zmínil i téma vojenské mise v Afghánistánu: „Přestaňme s experimentálními misemi pro Západ a změňme koncepci armády na ochranu České republiky a našeho bezpečí. Kanada i Francie se z Afghánistánu také stáhly,“ sdělil obecenstvu.

Ostře se vyjádřil také proti vysokému státnímu dluhu České republiky a rázně odmítl zvyšování daní, až na jedinou výjimku, a to jsou nadnárodní korporace, které platí daně v zahraničí. Opřel se také do politických neziskovek, ale i České televize a Českého rozhlasu.

„Mám pocit, že volby vyhrála Markéta Pekarová Adamová a TOP 09 podle toho, co vidím v televizi. Mě už sedm let nepozvali do pořadu Otázky Václava Moravce, protože říkáme nepohodlné názory pro elity,“ popsal a dodal, že by koncesionářské poplatky měly být zrušeny a hospodaření veřejnoprávních médií by mělo podléhat kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

„Prosazujeme právo na legální držení zbraní. Je nás 300 tisíc, nás, co mají zbrojní průkaz – myslivců, sportovních střelců, vojáků… Já jsem členem sportovního a střeleckého klubu, a Evropská unie nás stále omezuje. Proč nás někdo omezuje? Já budu do posledního dechu hájit práva nás, legálních držitelů zbraní. Proč zpřísňují pořád legislativu? Snad ti s nelegálními zbraněmi jsou nebezpeční a dělají útoky, proč se soustředí na nás? Asi budeme střílet pistolkou s plastovými kuličkami. Oni nás snad chtějí odzbrojit. SPD navrhlo další zákon s názvem Můj dům, můj hrad, a už dva roky leží ve Sněmovně. SPD navrhuje, pokud někdo překoná překážku násilím k vám domů, do bytu nebo do domu, vnikne k vám, vylomí okno, vypáčí zámek, vykopne dveře, abyste pokaždé, když se budete bránit, byli vždycky v právu. Ne jako dnes, kdy se posuzuje přiměřená obrana. Když tam máte ženu a děti, abyste se ještě báli bránit,“ popisoval šéf SPD.

Šafránková: Dotáhneme zákon proti nepřizpůsobivým do konce

Slovo dostala i poslankyně Lucie Šafránková, která představila zákon na ukončení zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými.

„Naším cílem je, aby sociální dávky dostávali ti lidé, kteří se dostali do existenční nebo životní tísně, nebo kteří z objektivních důvodů nemohou pracovat, jako zdravotně postižení a senioři. Ale nikoliv ti, kteří sociální dávky berou pouze jako formu výpalného, podvádí naše úřady, náš stát, nás všechny daňové poplatníky. Těm říkáme jasné ne. Zákon obsahuje 70 změn a já vás prosím tímto o podporu našeho hnutí SPD v nadcházejících sněmovních volbách. Pokud nás podpoříte, dotáhneme tento zákon do konce a vrátíme této zemi zpátky spravedlnost a peníze těm, kteří je skutečně potřebují,“ slíbila.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Europoslanec Ivan David hovořil o zemědělství a životním prostředí, o oblastech, kterým se v Evropské unii věnuje.

„Možná se někomu zdá, že tyto oblasti jsou celkem okrajové, ale není tomu tak. Jsou naprosto zásadní, protože do zemědělství jde naprostá většina dotací z Evropské unie. A cílem není zlepšit úroveň zemědělství, cílem je, protože v Evropě vládnou nadnárodní korporace, uvolnit prostor pro levné dovozy z oblastí mimo Evropskou unii. To poškodí nejen Českou republiku, ale celou Evropu. Oficiálně se počítá s tím, že opatření v Green Dealu mají snížit produkci o 25 procent, snížit příjmy potravinářů i zemědělců,“ vypočítával David.

Český jarmark se přesune do Pardubic

Okamura pak představil kandidáty SPD. Lídryní kandidátky v Královéhradeckém kraji je Vladimíra Lesenská, která je vedoucí Úřadu práce v Ústí nad Orlicí. Lesenská vyzvala voliče, aby k volebním urnám přišli. Na druhém místě kandidátky je poslanec Zdeněk Podal.

„Všem děkuji za vysokou návštěvnost a chtěl bych vám hlavně říct: Máme skvělého předsedu, máme skvělý program; když nám dáte hlasy, můžete věřit, že program prosadíme,“ řekl do mikrofonu. Po představení kandidátů se předseda Okamura znovu věnoval podpisům a focení s těmi, kdo o to měli zájem. Královéhradecký Jarmark SPD byl čtvrtý v řadě. V neděli se přesune do Pardubic.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Chápete vůbec dnešní situaci z pohledu obyčejných lidí?

Dobrý den, souhlasím s Vámi v tom, že je závist špatná, i že si u nás lidi na můj vkus závidí až moc - často nesmyslně, ptotože mají zpřeázené priority nebo třeba i jen proto, že je někdo schopnější a úspěšnější, ale sám proto, aby se měl líp, nic nedělá. Opravdu si ale nyní myslíte, že je to jen o ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Fiala, Pekarová a další tepali Babiše ze svých pracoven. On za to poslal mezi lidi tohle. Z obytňáku

22:32 VIDEO Fiala, Pekarová a další tepali Babiše ze svých pracoven. On za to poslal mezi lidi tohle. Z obytňáku

Bývalý premiér ve svém pravidelném pondělním hlášení Čau lidi, které vysílá z obytňáku, s nímž vyraz…