Tento průšvih může stát Sobotku premiérství. Zjišťovali jsme, co na to Babiš, Bělobrádek, Hašek a jiní

28. 1. 2014 4:44

MF Dnes upozornila, že podle Policie ČR stát přišel při privatizaci části OKD o 3,4 miliardy korun. Prošetřován je i tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka, který měl privatizaci OKD na starosti. ParlamentníListy.cz se dotazovaly koaličních politiků včetně ČSSD, zda by měl Sobotka v případě, že se prokáže, že privatizace byla pro stát nevýhodná, přijmout politickou odpovědnost a vyvodit z ní důsledky.

Tento průšvih může stát Sobotku premiérství. Zjišťovali jsme, co na to Babiš, Bělobrádek, Hašek a jiní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka s Andrejem Babišem ve sněmovně
reklama

Anketa

Co říkáte na informace o Sobotkovi v záležitostech náhrad a OKD?

hlasovalo: 5769 lidí

O co jde? Jedná se o privatizaci černouhelných dolů OKD, kterou měl Sobotka coby ministr financí Špidlovy a poté Grossovy vlády na starosti. Kabinet prodal v roce 2004 státní podíl v OKD za 4,1 miliardy firmě Karbon Invest. Dokumenty shromážděné protikorupční policií, s nimiž se seznámila MF Dnes, ukazují, že vyšetřování se Sobotkovou rolí zabývalo mnohem důkladněji, než bylo doposud známo.

Kolikrát levněji prodal Sobotka OKD?

Policie totiž původně zahájila prověřování prodeje OKD s tím, že se trestných činů mohly dopustit mimo jiné „odpovědné osoby z řad vlády“, a této linky se dosud zcela nevzdala. Stát podle policie přišel o 3,4 miliardy korun.

Ocenění firmy Ernst & Young z roku 2005 ohodnotilo OKD dokonce na 52 miliard korun (tedy zhruba šestinásobek ceny na akcii, než za kterou stát svůj podíl prodal). Ocenění znalecké firmy Novota celých OKD je vyčísleno na téměř 22,5 miliardy, tedy na trojnásobek ceny, jež v přepočtu na akcie dostal stát.

Sobotka se brání tím, že věřil posudku znalce z Fondu národního majetku. A nevzpomíná si, že by posudek nechal prověřit. Posudek podle policie pominul hodnotu 20 dceřiných společností, která činila dle závěrů policie pět miliard. Stejně tak opominul zahrnout do ocenění část majetku OKD, představovanou hotelovými, rekreačními, školskými a zdravotnickými zařízeními v hodnotě 200 milionů. Při stanovování hodnoty 43 759 bytů v majetku OKD měl vycházet z neověřených informací. Policie rovněž rozebírá fakt, že vláda nevypsala na prodej státního podílu v OKD otevřené výběrové řízení, ale jednala jen s držitelem většinového podílu v černouhelných dolech, společností Karbon Invest.

Přítel Bohuslava Sobotky a spolupracovník Zdeňka Bakaly Radek Pokorný

 „Na privatizaci je potřeba si posvítit. Podívat se, kdo Bakalu jako právník zastupoval a jaký vztah má k tehdejšímu ministru financí,“ uvedl před časem pro ParlamentníListy.cz předseda NS-LEV Jiří Paroubek.

Fotogalerie: - Za Bohuslava Sobotku

U sochy Masaryka na Hradčanech proběhl mítink na p...
Ten byl předsednictvem ČSSD nečekaně odvolán z fun...
Jeho místo zaujal jeho rival Michal Hašek
Podle Sobotky odvolání není platné, neboť předsedn...
Michala Haška podpořil i Miloš Zeman
Stoupenci Bohuslava sobotky odměnili jeho projev p...

Ten tak upozornil na to, na co již narazila investigativní novinářka Jana Lorencová ve vyjádření pro Týden.cz. Podklady pro dokončení privatizace prošly v roce 2004 rukama Vladimíra Špidly a o pár měsíců později také Stanislava Grosse, který v září 2004 smlouvu o prodeji podepsal. Ministrem financí byl tehdy Bohuslav Sobotka. Stát se tak zbavil zbývajících 46 procent akcií, které do té doby ještě vlastnil.

Po nástupu Bohuslava Sobotky do funkce ministra financí připravoval podklady pro Evropskou komisi ve věci nedovolené podpory za Ministerstvo financí samotný kupující, respektive advokátní kancelář Pokorný-Wagner, v níž je společníkem Radek Pokorný, blízký přítel právě Bohuslava Sobotky. Zajímavé prý je, že to totiž byla advokátní kancelář, která v té době zastupovala Zdeňka Bakalu, tedy kupujícího, na kterého byla stížnost směřována a který měl podle stížnosti nedovolenou podporu státu uhradit. A šlo o miliardy.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Každý má nést za své kroky odpovědnost. Nejedná se o malou částku

ParlamentníListy.cz se dotazovaly koaličních politiků včetně ČSSD, zda by měl Sobotka v případě, že se prokáže, že privatizace byla pro stát nevýhodná, zda by měl Sobotka přijmout politickou odpovědnost a vyvodit z ní důsledky. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na dotaz neodpověděl.

„Každý má nést za své kroky odpovědnost,“ reagoval předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Podle veřejně dostupných informací orgány činné v trestním řízení opětovně šetřily kauzu OKD. Jednou z věcí je odhad ocenění FNM a druhou věcí je plnění smlouvy ze strany OKD. Tady politickou odpovědnost bývalého ministra nevidím. Je otázkou, kam obnovené vyšetřování této kauzy dospěje. Ale je to věc spíše trestně-právní a to mi nepřísluší komentovat,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Pokud se prokáže nevýhodnost privatizace, politickou odpovědnost by měl rozhodně vyvodit. Nejedná se o malou částku. Naopak, ta výše je děsivá. A pozdější posudky Ernst & Young hovoří celkem jasně,“ říká poslanec ANO Martin Kolovratník

Nevěřím, že by Sobotka odpovědnost nepřijal

„Pokud vím, OKD bylo privatizováno dříve, než na to mohl mít Sobotka vliv, takže je to celé na vodě. Také je otázka, komu slouží oslabení premiéra. Záležitost politické odpovědnosti má být otevřená, když se prokáže vina. Tady nic takového v této chvíli není,“ uvedla místopředsedkyně ČSSD a místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

„Vždy záleží na osobnosti jednotlivce, je-li připraven a ochoten vyvodit z toho závěr ke své osobě,“ míní poslanec ANO Roman Kubíček.

„Těžko pan ministr může komentovat vyšetřování, jehož není součástí,“ uvedl mluvčí ministra životního prostředí v demisi Tomáše Podivínského, který je poslancem KDU-ČSL.

„Nevěřím, že by za situace, kterou zmiňujete, politickou odpovědnost nepřijal. Vždy prosazoval zásadu ´padni, komu padni´. Ale pokud je mi známo, dosud žádný ministr, s výjimkou páně Zemanova vicepremiéra, nikdy za nic nemohl,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Odpovědnost má celá tehdejší vláda

„Pokud vím, vyšetřování ještě nebylo uzavřeno, takže nemá smysl se k tomu vyjadřovat,“ reagoval poslanec ANO Matěj Fichtner.

„Rozhodně by tuto odpovědnost měl nést. Ale jelikož jsme v Česku a jelikož se jedná o nového premiéra a jelikož se kauza OKD dotýká i současného prezidenta, nic se nestane,“ reagoval člen senátorského klubu KDU-ČSL Miroslav Krejča.

„Za privatizaci byla odpovědná celá vláda. Budovali kapitalismus místo demokracie tak sveřepě, jak doba vyžadovala. Odpovědnost mají všichni. Na trestní si počkejme,“ uvedl poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Každý člověk musí nést odpovědnost za to, pokud se prokáže, že jednoznačně učinil něco v rozporu se zájmy své obce, organizace či státu. A pak by neměl v takové funkci setrvávat. Jestli je toto případ pana Sobotky, nevím. Pokud ano, tak ho za premiéra nechci. Ale může se stát, že policie něco účelově vytáhne. Vyhodil jsem pět feťáků, když hořelo, a když jsem šel do politiky, účelově to proti mně vytáhli. Pokud tedy někdo něco na Sobotku narafičil, tak je to jiná věc. Pokud je to oprávněné, nechť vyvodí odpovědnost,“ řekl redakci poslanec Severočechů.cz Bronislav Schwarz, který je členem hnutí ANO.

„Stát při privatizacích, které odstartoval Václav Klaus a jeho privatising boys, rozuměl zloději a tuneláři, přišel o stovky miliard korun. To je ale náhodička, že se právě teď bude přetřásat kauza, ve které figuruje právě Bohuslav Sobotka. O účelovém načasování nepochybuji. Nicméně padni komu padni. Pokud se prokáže, že Bohuslav Sobotka pochybil, či dokonce jednal s nějakým úmyslem, nechť nese odpovědnost i případné důsledky,“ řekl člen senátorského klubu ČSSD Pavel Lebeda.

Počkám si až na oficiální informace policie nebo státního zastupitelství

„V době doprivatizace OKD jsem nebyl ve vysokých politických funkcích a celou záležitost znám prostřednictvím médií. To je málo na to, abych věc zhodnotil. V každém případě tato kauza poškozuje ČSSD v době před jmenováním vlády a zejména před hlasováním o její důvěře ve sněmovně. Veřejnost a média by měly respektovat presumpci neviny. Otázky na vyvozování osobní politické odpovědnosti pana předsedy jsou nepodložené a předem odsuzující. Nic takového ode mě neočekávejte,“ řekl jihomoravský hejtman a poslanec ČSSD Michal Hašek.

„Posuzování minulých rozhodnutí je dnes při všech znalostech a důsledcích snadné. Rozhodování ale za takových podmínek neprobíhá. Nájemné za byty bylo tehdy nízké a bytů se zbavovaly i obce. Dnes je to o něčem jiném. Z pohledu bytů privatizace OKD nebyla asi nejvýhodnější. Ale takové problémy jsou v celé privatizaci a můžete politickou odpovědnost žádat téměř po všech politicích,“ míní senátor ČSSD Jiří Bis.

„Neváhejte iniciovat prověření všech podobných kauz bývalých pravicových ministrů a premiérů. Až budou ukončeny, potom může pravice začít okopávat Sobotku stran cestovného, starých kauz a podobně. Určitě Aha! a Blesk vylepší náladu této společnosti,“ uvedl senátor ČSSD Miloš Janeček, který tak narazil na to, že bulvár informuje podrobně o tom, že Sobotka má v Praze luxusní byt, přitom si nechává vyplácet náhrady za cestovné.

„Netvořím si názor podle nějakého pofidérního článku v novinách, který jsem zatím ani nečetl. Ptáte se na události staré více než 10 let. O privatizaci rozhodovala vláda. Podle mě je předčasné se jakkoli vyjadřovat,“ reagoval poslanec ČSSD František Adámek.

„Nemám o této věci podrobné informace a nebyl jsem v té době ani členem vlády, ani členem vedení ČSSD. Počkám si až na oficiální informace policie nebo státního zastupitelství, pokud přijdou,“ reagoval poslanec ČSSD Jeroným Tejc, který je členem mandátového a imunitního výboru.

„Nemám v této záležitosti žádné informace a nemohu se tudíž k této záležitosti vyjadřovat,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Petrů.

Zaorálek a Mládek privatizaci hájí

Již v září se ParlamentníListy.cz dotázaly politiků, zda považují privatizaci OKD během vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody za výhodnou pro stát.

Tehdejší poslanec a nynější místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ale privatizaci OKD z dílny ČSSD hájil: „Na sumu 4,1 miliardy byl znalecký posudek (autor posudku je vyšetřován – pozn. red.), který nechal udělat Fond národního majetku a také tuto sumu potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tehdy vedený Martinem Pecinou. Byly to jediné peníze, které stát za celá léta privatizace od nových vlastníků dostal. Privatizaci zahájila Klausova vláda a dlouho z ní stát neměl korunu.“

Tehdejší poslanec Jan Mládek přiznal, že se privatizace mohla udělat jinak: „Mělo být tehdy IPO, ale po bitvě je každý generál.“ IPO (Initial Public Offering) je vžitý termín pro primární veřejnou nabídku akcií spojenou se vstupem na burzovní trh. Jde o vstup firmy na burzu, díky kterému se začnou akcie firmy obchodovat na trhu cenných papírů. Důvodem k provedení IPO může být buď navýšení kapitálu, prodej části akcií v držení původních vlastníků, nebo, dokonce nejčastěji, kombinace obou uvedených procesů. Investoři zase získají záruku likvidity vložených prostředků, jelikož veřejně obchodovatelné cenné papíry jsou na burze rychle a snadno zpeněžitelné.

Byla to jednoznačně loupež posvěcená státem

Jednoznačný názor na věc má předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura: „Byla to jednoznačně loupež posvěcená státem. A z části i protiprávní – například často zmiňované byty neměly být součástí prodávaného podílu. Na loupeži se podílela minulá garnitura ODS a ČSSD včetně Grosse a dnešního předsedy ČSSD Sobotky. Jejich korupční jednání šetřila a doufám, že stále šetří policie. Bohužel vzhledem k dírám v zákoně nebude možné je potrestat za prokazatelné miliardové škody, které tito kumpáni státu způsobili.“

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Že privatizace OKD byla hloupost nebo korupce vlády ČSSD, ví v naší zemi od prodeje bytů OKD každý,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor KDU-ČSL Jiří Čunek.

Tehdejší opoziční poslankyně KSČM Kateřina Konečná, která obhájila křeslo za Moravskoslezský kraj, nepovažuje privatizaci OKD za výhodnou pro stát: „Odpovědnou za nevýhodnou privatizaci činím ČSSD a pana Kalouska. Orgány činné v trestním řízení by se měly podívat na to, zda se tehdejší prodej nedal považovat například za podvodné jednání.“

Privatizace OKD z roku 2004 byla připravena a provedena jakýmsi Bohuslavem Sobotkou

Europoslanec Hynek Fajmon byl v roce 2004 členem Poslanecké sněmovny za opoziční ODS a říká: „Privatizace OKD z roku 2004 byla připravena a provedena jakýmsi Bohuslavem Sobotkou z ČSSD, který byl tenkrát ministrem financí a teď chce být premiérem. Tehdejší vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody udělala zásadní chybu v tom, že nevyčlenila z firmy rozsáhlý bytový fond a nedala lidem, kteří v těchto bytech žijí, možnost odkoupit si je do svého vlastnictví. Je neuvěřitelné, že po tom všem lidé v Moravskoslezském kraji volí ČSSD.“

„Z dnešního pohledu se jeví jako téměř jisté, že privatizace OKD vládou ČSSD pro stát výhodná nebyla. Znalecké posudky se liší, těžko říct, jaká cena byla férová,“ reagovala exposlankyně TOP 09 Helena Langšádlová kandidující ve středních Čechách.

„Já privatizaci dolů považuji za zločin, za který by aktéři měli sedět ve vězení, dokud by nesplatili neoprávněně získané peníze. Toto je takový případ. Věřte, že všichni by rádi takové peníze rychle odevzdali, aby se z kriminálu dostali co nejdřív. A nejde jen o doly. Všichni by měli vědět, že ministrem financí byl tehdy Bohuslav Sobotka a jeho koaličním partnerem a šéfem rozpočtového výboru Miroslav Kalousek. Také víme, že pan Bakala je přítelem Karla Schwarzenberga a sponzorem TOP 09. Kruh se nám uzavírá,“ uvedl senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava.

Stát svůj 46procentní podíl v OKD prodal v září 2004 za 4,1 miliardy

Stát svůj 46procentní podíl v OKD prodal v září 2004 za 4,1 miliardy korun firmě Karbon Invest, za níž stáli tři majoritní vlastníci firmy v čele s Viktorem Koláčkem. Ti pak celé OKD, kam kromě dolů patřilo i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce, o pár měsíců později prodali za 10 miliard korun společnosti spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou.

Ministrem financí v tehdejší koaliční vládě byl nynější předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Šéfem rozpočtového výboru byl za koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek, nynější první místopředseda TOP 09. O záměru privatizace společnosti OKD formou přímého prodeje majoritnímu akcionáři, koncernu Karbon Invest, vláda rozhodla v březnu 2004.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

20:50 „Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

Koronavirus a opatření nařízená vládou – to bylo tématem čtvrtečního pořadu moderátora Jaromíra Souk…