Tereza Spencerová se směje běsnícím Ukrajincům. Jde o film, který ukazuje, co nechtějí vidět

4. 2. 2016 7:13

Ukrajinské velvyslanectví v Paříži se pokusilo znemožnit vysílání dokumentárního filmu režiséra Paula Moreira „Ukrajina: Masky revoluce“ na francouzské televizní stanici Canal+. Pro Literární noviny se o pozoruhodném případu podrobněji rozepsala analytička Tereza Spencerová.

Tereza Spencerová se směje běsnícím Ukrajincům. Jde o film, který ukazuje, co nechtějí vidět
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Proprieta z Majdanu

„Byli jsme zklamáni, když jsme zjistili, že 1. února Canal+ v rámci speciálního investigativního bloku poskytne vysílací čas filmu ‚Masky revoluce‘, který divákovi dává lživý výklad situace na Ukrajině,“ napsalo prý ukrajinské velvyslanectví na své facebookové stránce. Ukrajinští diplomaté tvrdí, že Moreirův film je „sladkou hudbou pro uši stoupenců spikleneckých teorií a ruské propagandy“.

„Velvyslanectví proto oslovilo šéfa rady Canal+ a nabídlo mu seznam dokumentárních filmů, které Kyjev považuje za ideově správné,“ podotkla Spencerová.

Celý text je ZDE

Paul Moreira na to reagoval tím, že se ukrajinské velvyslanectví ozvalo v době, kdy film ještě nikdo ani neviděl, přičemž podotkl, že na Ukrajině se dodnes cenzurují záběry hořících lidí z Oděsy, a to i přesto, že tehdejší masakr natáčely desítky kamer.

Moreira připouští, že jeho film jde proti obrazu, který je v západních politických kruzích a médiích obecně přijímán. „Věděl jsem, že narazím na silný odpor, s obviněními, že jdu na ruku Putinovi. Nečekal jsem ale, že se setkám s odmítáním, které občas hraničí s hysterií,“ uvedl režisér.

Canal+ nakonec navzdory ukrajinskému velvyslanectví odvysílal dokument podle plánu.

Spencerová připomíná, že Ukrajina loni na jaře zahájila oficiální režim cenzury, v jehož rámci zakázala většinou ruskou a sovětskou filmovou produkci, následně za nepřátele státu označila i řadu západních umělců v čele s Gerardem Depardieu nebo Oliverem Stonem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…