Text Tomáše Halíka by se prý hodil Islámskému státu

30.07.2016 22:00

Komentátor serveru Echo24.cz Martin Weiss si klade otázku, co se ještě musí stát, aby Evropané seznali, že jsou v nebezpečí. Vražda francouzského kněze z rukou islamistů zřejmě nestačí, protože papež František mluví o tom, že tu sice máme válku, ale v žádné případě to není válka náboženská. Teolog Tomáš Halík dokonce konstatoval, že nesmíme naskakovat na vlny nenávisti namířené proti muslimům.

Text Tomáše Halíka by se prý hodil Islámskému státu
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

Ve francouzském Saint-Etienne-du-Rouvray byl před několika dny zavražděn Jacques Hamel, šestaosmdesátiletý kněz. Zemřel u oltáře mučednickou smrtí. Dva radikálové hlásící se k Islámskému státu napochodovali do kostela a přímo během mše podřízli stařičkému knězi hrdlo. Byl to hrůzný čin.

Představitelům katolické církve to však podle Weisse možná ještě nestačí. Stačí se podívat, jak na tento, ale i jiné podobné činy reaguje třeba papež František. Když došlo k bestiálnímu útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, papež František hovořil o tom, že nemáme urážet druhé. Když je urážíme, musíme očekávat, že přijde třeba úder do tváře. Když byl zabit otec Jacques Hamel, papež již mluvil o válce, ale zdůrazňoval, že nejde o válku náboženskou, je to prý válka o peníze a o zdroje.  

Celý text najdete zde

„Pozoruhodný intelektuální výkon podává náš nejmódnější kněz Tomáš Halík. Během krátkých 1600 znaků dokáže od zavražděného kněze, který mu ani nestojí za jmenování, svižně otočit k tomu, že čeští muslimové ‚jsou Konvičkovým hnutím Islám v ČR nechceme stále napadáni a provokováni‘, a dospět k závěru, že ‚to, co je třeba přísně postihovat – ale především překonávat vzděláním a výchovou – je šíření předsudků a nenávisti (také na sociálních sítích) vůči jiným náboženstvím, rasám a kulturám a vůči menšinám: to je nejnebezpečnější podhoubí radikalizace a terorismu v našem světě‘. Takže tím největším zlem jsou ošklivé posty na sociálních sítích? Ve světě bez vražd asi ano. Škoda, že Halík včas podobný text nenabídl časopisu Islámského státu Dabiq; dnes už si to Adel Kemiche ani Abdel Malik Petitjean nepřečtou,“ podotýká Weiss.

Pokud ani tak bestiální čin, jako je vražda kněze, nevede další představitele katolické církve k ráznému pozvednutí hlasu, pak možná nemá současná podoba katolické víry nárok na přežití.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…