Timmermans v Praze: Jestli přesvědčíme Čechy, tak už všechny. A naznačil, jak to udělá

26.09.2022 17:41

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, jenž je odpovědný za klimatickou politiku, řekl, že pokud se podaří o výhodnosti Green Dealu přesvědčit Čechy, pak se podaří přesvědčit všechny. Zelená dohoda je podle Timmermanse správným krokem k evropské transformaci. „Chceme, aby do roku 2050 byla Evropa první klimaticky neutrální kontinent,“ prohlásil na dnešním Green Deal summitu v Praze.

Timmermans v Praze: Jestli přesvědčíme Čechy, tak už všechny. A naznačil, jak to udělá
Foto: Repro Youtube
Popisek: Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans

„Green Deal je změna, ale obecně věřím, že jsme to nastavili správně. Uhlíková neutralita je plán, který už měl být spuštěn mnoho let zpět a Evropa je důkazem, že můžete růst ekonomicky bez proporčního zvyšování uhlíkových emisí,“ řekl Timmermans podle informací serveru Echo24.cz.

Hlavním úkolem při transformaci Evropy je podle něj dohlédnout na to, aby nevznikla malá skupina velmi bohatých a velká skupina chudých. „Musíme zajistit, aby transformace byla spravedlivá. Jsou tendence říkat, že bude nespravedlivá, proto musíme vysvětlovat a dělat rozhodnutí, aby toho byl každý součástí v pozitivním slova smyslu,“ uvedl Timmermans a dodal, že zelená ekonomika nabízí více pracovních míst.

Právě vysvětlování lidem, že jde o pozitivní změnu, je podle Timmermanse zásadní, a to zejména v České republice. „Když se povede přesvědčit Čechy, tak můžu přesvědčit všechny,“ prohlásil.

Timmermans se také vymezil proti přesvědčení řady lidí, že za současnými vysokými cenami energií stojí právě zelená politika EU. Ta naopak prý pomůže k větší nezávislosti na ruském plynu, což situaci dlouhodobě stabilizuje. „Pokud se podaří přesvědčit občany, že v zimě nezmrznou a zvládnou i následující léta, tak transformace na zelenější ekonomiku bude něco, co podpoří i český národ,“ má jasno Timmermans. Válka na Ukrajině podle něj zelené plány neodsunula, jak mnozí soudí, ale naopak je učinila urgentnější.

Pro Hospodářské noviny také řekl, že „jestli chceme, aby vše zůstalo jako dřív, musí se všechno změnit“. A vzkázal, že pokud se chceme mít dobře a žít v demokracii a v míru, tak pro Green Deal být musíme.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

nelegální export

Jak je možné, že jsou nelegálně vyvážené léky? Se pak nejde divit, že u nás nejsou. Evidentně tato praxe trvá už dlouho, to na to nikdo dosud nepřišel nebo spíš nechtěl přijít? A co navrhujete jako řešení? Protože na druhou stranu je tu svoboda podnikání a lze někomu nařizovat s kým má nebo nemá obc...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …