Titulový skandál u Nerudové. Bývalý rektor Zima dodává kontext. Ještě děsivější, než se zdálo

23.12.2022 21:42 | Ze sítí

„Paní Nerudová se připodobnila k hajnému, který chytil pytláka. Tak to v žádném případě. Ona je hajný, co si prostřelil nohu a teď může vykrvácet,“ říká o prezidentské kandidátce Danuši Nerudové a o skandálu s rychlotituly bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, jenž také usiluje o prezidentskou funkci. Tvrzení Nerudové, že ona sama o tom, co se děje na její univerzitě a dokonce i na její fakultě, během jejího rektorského období nevěděla, je dle něho zcela nemožné.

Titulový skandál u Nerudové. Bývalý rektor Zima dodává kontext. Ještě děsivější, než se zdálo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Tomáš Zima

Zima v rozhovoru pro Týdeník Hrot zmínil, že to, že se v médiích hovoří pouze o třech prezidentských kandidátech a zbytek uchazečů je značně upozaděný, je dáno u médií jejich „výběrem“ a také finančními prostředky, které do toho kandidáti dávají. „Myslím si, že někteří z té přední trojice dali už teď, tedy v polovině kampaně, do reklamy více peněz, než kolik umožňuje platný zákon, konkrétně tedy zákonný limit,“ míní.

U Nerudové vidí důvod růstu jejích preferencí v „obrovské mediální kampani“ či v tom, že je jedinou ženou v prezidentské volbě, „což je v současnosti velmi populární bez ohledu na to, jakých kvalit ta žena dosahuje“. Někdejší rektor nejznámější české univerzity podoktl, že by se lidé spíše měli dívat na výsledky kandidátů. „Neměli by se nechat ovlivnit tím, jak média a určité skupiny podporují konkrétní kandidáty a koho financují desítkami milionů korun,“ podotkl.

Ke skandálu s rozdáváním rychlotitulů na Mendelově univerzitě v Brně v době, kdy ji Nerudová vedla, bývalý rektor Univerzity Karlovy podotýká, že je zvláštní už jen samotná cena doktorského studia v Brně – zatímco totiž na mnohem prestižnější Univerzitě Karlově je na většině fakult poplatek za doktorské studiu nula, protože je dle Zimy v jejím zájmu „ zde mít kvalitní a talentované zahraniční studenty doktorských programů“, v Brně, jak prezidentský kandidát upozornil, mělo jít podle médií o částku 25 tisíc eur. „Vzbuzuje to ve mně dojem obchodování s tituly,“ hodnotí Zima.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

21:30 Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński bije na poplach, že je potřeba „zastavit vekou populistickou re…