To bude průšvih, předvídal uznávaný ekonom z USA již tři roky před krizí. A teď má vážné varování pro nás, Evropany

21.01.2015 13:52 | Zprávy

Uznávaný ekonom z OECD a poradce kancléřky Merkelové William White před lety předpověděl krach Lehman Brothers, který stál na začátku globální ekonomické krize. Nyní varuje před dalšími problémy, které přinášejí tzv. kvantitativní uvolňování, tedy nakupování aktiv centrálními bankami.

To bude průšvih, předvídal uznávaný ekonom z USA již tři roky před krizí. A teď má vážné varování pro nás, Evropany
Foto: Archiv
Popisek: Libra

Evans-Pritchard upozorňuje na rychle se rozšiřující devalvaci, která je patrná téměř po celém světě. Centrální banky se pokoušejí stimulovat ekonomiku pomocí kvantitativního uvolňování (QE), které spočívá v pořizování finančních aktiv od komerčních bank a dalších podobných subjektů. „Centrální banky nakupují aktiva, aby oddálily den zúčtování,“ glosuje Evans Pritchard současnou tíživou situaci. Cituje v této souvislosti názory předsedy Výboru pro ekonomické přehledy OECD Williama Whitea, podle kterého se nyní nacházíme uprostřed měnové války. „Podílí se na ní téměř všichni a já nemám ponětí, kam až to může zajít a kdy to skončí,“ říká bývalý hlavní ekonom v Bance pro mezinárodní platby a současný poradce Angely Merkelové White.

White tvrdí, že současná situace může dospět k ještě horšímu vyústění, než tomu bylo v období velké recese před šesti lety. „Tyto problémy zasáhly trhy ve všech koutech světa. Kombinované zadlužení domácností a států navíc nyní v HDP tvoří o 20 % větší podíl. Balancujeme na hraně propasti,“ varuje White. Rovněž upozornil na to, že kvantitativní uvolňování je v takto pozdním stadiu odsouzeno k neúspěchu, a naopak většinu regionů uvrhne do ještě hlubších problémů. „Výnosy z dluhopisů za posledních šest let nebyly na tak nízké úrovni. Jak dlouho to takto ještě může pokračovat?“ Sdělil britskému deníku před začátkem Ekonomického fóra v Davosu.

„QE skutečně k ničemu nepomůže. Na rozdíl od USA má v Evropě mnohem větší význam pro malé a střední firmy, a ty získávají své peníze od bank, nikoli z dluhopisů. I po provedení zátěžových testů se většina bank nachází ve špatné kondici,“ uvádí White a dodává, že banky nejsou z mnoha důvodů schopny poskytovat malým firmám potřebné úvěry. „Úrokový diferenciál tak i nadále stoupá,“ poznamenává ekonom.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.

To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…