To bude strašné. Brexit prý dopadne i na nás, bude nám hůř

14.06.2016 11:18

Případné vystoupení Velké Británie z Evropské unie by mělo na Českou republiku tři negativní dopady. Na svém facebookovém profilu se o tom rozepsal europoslanec Jan Zahradil (ODS). Ekonomické dopady, které by měl brexit na naši zemi, pak v rozhovoru se serverem Aktuálně.cz analyzoval ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

To bude strašné. Brexit prý dopadne i na nás, bude nám hůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil
reklama

Prvním dopadem brexitu by podle Zahradila bylo porušení geopolitické rovnováhy. „Německo se definitivně stane centrální evropskou mocností – se svou imigračně podlézavou, energeticky antijadernou a v budoucnu ve stylu Molotov–Ribbentrop k Rusku vstřícnou politikou,“ obává se Zahradil.

Druhým dopadem by prý bylo, že Británii přestane Evropa – a zejména střední Evropa – vůbec zajímat. Británie si prý jen „pojede svůj Commonwealth a vztahy s USA“. „Zmizí hlavní protiváha německého korporativismu a francouzského etatismu, v EU výrazně oslabí tlak na deregulaci, volný obchod, atlantické vztahy,“ myslí si europoslanec.

Třetím dopadem by bylo, že se „v Bruselu v pocitu ohrožení scuknou všichni Junckerové, Schulzové atd. a začnou rychle dobudovávat svůj vysněný eurostát dřív, než jim z něj zdrhne ještě někdo jiný,“ dodal Zahradil.

O tom, jaký dopad na českou ekonomiku by měl případný odchod Velké Británie z Evropské unie, hovořil také server Aktuálně.cz, a to s ekonomem Komerční banky Viktorem Zeiselem. Brexit by podle něj nepotěšil české automobilky. V Británii by například klesla poptávka po autech, která se tam z naší země vyvážejí.

Celý text je ZDE

Zeisel upozornil, že čistý vývoz do Británie tvoří dvě procenta celkového českého HDP. Takže kdyby v extrémním případě skončil všechen vývoz do Spojeného království, nemůžeme čekat větší pokles než tato dvě procenta. „Nicméně to zpomalení by pravděpodobně bylo mnohem menší, pravděpodobně v malých desetinách procenta HDP,“ upřesnil.

Samotná Británie by v případě rozhodnutí o brexitu v následujících deseti letech zpomalila o půl procenta až procento ročně. „To se přelije i do zemí eurozóny, tam ekonomové Société Générale počítají 0,15 až 0,25 procentního bodu ročně. A to se samozřejmě přelije i do růstu České republiky. Šlo by o šok skrze Německo a eurozónu a ten by byl vzhledem k otevřenosti české ekonomiky silnější než v jiných zemích,“ varuje ekonom.

V extrémním scénáři by prý u nás došlo ke snížení tempa růstu o 0,4 procentního bodu ročně. „A to by určitě přetrvávalo delší dobu,“ podotýká Zeisel.

Celý text příspěvku Jana Zahradila na jeho facebookovém profilu:

Včera jsem vystoupil na debatě Euractivu o Brexitu. Řekl jsem, že vidím tři bezprostřední dopady, všechny pro zájmy ČR negativní. 1)Poruší se geopolitická rovnováha, Německo se definitivně stane centrální evropskou mocností - se svou imigračně podlézavou, energeticky antijadernou a v budoucnu ve stylu Molotov-Ribbentrop k Rusku vstřícnou politikou. ŠPATNĚ. 2)Británii přestane Evropa - a zejména střední Evropa - vůbec zajímat, pojede si svůj Commonwealth a vztahy s USA. Zmizí hlavní protiváha německého korporativismu a francouzského etatismu, v EU výrazně oslabí tlak na deregulaci, volný obchod, atlantické vztahy. ŠPATNĚ. 3)V Bruselu se v pocitu ohrožení scuknou všichni Junckerové, Schulzové atd. a začnou rychle dobudovávat svůj vysněný eurostát dřív, než jim z něj zdrhne ještě někdo jiný, tato zbabělá vláda tomu bude jen přihlížet. ŠPATNĚ. Avšak blázni se radují...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…