To budete zírat: Stačí být nemocný nebo ztratit doklady. Komiks radí uprchlíkům, jak se vyhnout deportaci

12.07.2019 19:12

Na internetové stránce Oplatz.net uprchlického hnutí Refugee Movement je k dispozici komiks s názvem „Stop Deportation“ popisující způsoby, kterými se migranti či uprchlíci mohou vyhnout nedobrovolné deportaci ze svých vytoužených zemí.

To budete zírat: Stačí být nemocný nebo ztratit doklady. Komiks radí uprchlíkům, jak se vyhnout deportaci
Foto: https://oplatz.net/stop-deportation/
Popisek: Stop Deportation Comics
reklama

Komiks a manuál je k dispozici hned v několika jazycích: v arabštině, angličtině, francouzštině, němčině, rumunštině, ruštině, srbštině, v jazyce farsí (perština), v srbochorvatštině, španělštině a turečtině. „Komiks obsahuje užitečné a důležité informace pro lidi, kterým hrozí deportace a také pro lidi, kteří je podporují. Šiřte jej a sdílejte odkaz na něj na svých sociálních sítích,“ uvádí internetová stránka s tím, že jej může distribuovat kdokoliv na území Německa.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Matteo Salvini tajně přijal peníze od Rusů?

4%
91%
hlasovalo: 10803 lidí

„Bylo by skvělé, kdyby všechny lokální iniciativy zorganizovaly tisk a distribuci komiksu ve svých oblastech. Dole na stránce si komiks můžete stáhnout ve verzi pro tisk,“ stojí dále. „Pro ty, kteří jsou v Berlíně, už máme kopie vytištěny. Pokud jste schopni komiks distribuovat v Berlíně, kontaktuje nás. Užijte si komiks,“ píší aktivisté. Jak zhruba komiks vypadá, se můžete přesvědčit buď na odkazu nebo z přiložených obrázků.

„Dříve nebo později obdržíte rozhodnutí týkající se vaší žádosti o azyl ze Spolkové kanceláře pro azyl a migraci. Pokud je vaše žádost odmítnuta a vy neopustíte Německo dobrovolně, čelíte riziku, že vás deportují,“ píše se v úvodu komiksu. „O dni a čase vaší deportace se nedozvíte,“ stojí dále. „Po určitém termínu uvedeném v dopise můžete být deportováni kdykoliv,“ varuje text a následně poskytuje několik příkladů, jak vypadá odmítnutá žádost o azyl.

Žadatele o azyl následně informuje o tom, že na podniknutí právní akce proti rozhodnutí mají dva týdny. „A určitě byste to měli udělat. Znamená to totiž, že váš případ bude přezkoumán správním soudem,“ upozorňuje žadatele, s tím, že do doby rozhodnutí mohou být v klidu.

Varuje také před tím, když Německo zjistí, že migranti či uprchlíci byli již předtím registrováni v nějaké jiné zemi EU a upozorňuje, že v takovém případě migrantovi či uprchlíkovi hrozí vrácení do této konkrétní země. Text varuje také před situaci, kdy Německo shledá zemi původu migranta jako takzvanou „bezpečnou zemi“. V takovém případě opět hrozí dotyčnému deportace. Upozorňuje na to, že v obou těchto případech má migrant na podniknutí právních kroků (odvolání se proti rozhodnutí apod.) pouze jeden týden. 

Dále dokument obsahuje další konkrétní kroky, které by běženec měl udělat k tomu, aby se vyhnul deportaci: „Kontaktuje právníka nebo právní poradnu!“ „Mluvte s dalšími lidmi, kterým důvěřujete!“ „Zapojte se do sítě lidí, kteří se nacházejí v podobné situaci!“

„Někdy existují důvody, kdy deportace nemůže být provedena. Zeptejte se svého právníka,“ stojí dále v úvodu komiksu. Tyto důvody dále rozvádí. Deportace podle dokumentu například nemůže být realizována v případě, kdy k ní není deportovaný zdravotně způsobilý, tedy z důvodu nemoci. Jako další příklad uvádí situaci, kdy dotyčný nemá žádný pas či osobní doklady. V takovém případě deportaci také není možné provést.

Deportaci běžence také není možné realizovat v případě, kdy není určeno, z jakého státu běženec pochází, nebo v případě, kdy běžence jeho domovská země odmítne vzít nazpátek.

Zdroj ilustrací: https://oplatz.net/

Běžencům, kterým hrozí deportace, text doporučuje kontaktovat církevní organizace, které jsou schopny vyvinout tlak na místní úřady k tomu, aby deportaci zastavily. „Může to být dobrá cesta, jak získat trochu času. Kontaktujte náboženskou komunitu a řekněte jim o své situaci,“ radí migrantům. „Solidarita je síla! Společně jsme silnější,“ nabádá migranty k tomu, aby toto heslo nezapomínali a během svého azylového procesu je měli na paměti.

Dále následuje kreslený příběh migranta, který se potýká s peripetiemi a s rizikem deportace během svého azylového řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jok
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

19:48 Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, hlav…