To bylo nářků. Voliči Clintonové brečeli a nepřítomně zírali před sebe

09.11.2016 10:35

Když Donald Trump před rokem a půl oznámil svou kandidaturu, byl médii a politology označován za naprostého outsidera. V průběhu vnitrostranických primárek však předčil všechny své republikánské kolegy a nakonec mu nečekaně podlehla i někdejší jasná favoritka Hillary Clintonová.

To bylo nářků. Voliči Clintonové brečeli a nepřítomně zírali před sebe
Foto: Repro foto ČT24
Popisek: Donald J. Trump při prvním projevu po zvolení prezidentem USA

Hillary Clintonové zbyly i v jejím druhém klání o Bílý dům oči pro pláč. Zatímco v roce 2007 ji aspoň porazil její stranický kolega, letos podlehla podceňovanému a vysmívanému republikánovi Donaldu Trumpovi. Pro Clintonovou je porážka o to těžší, že měla od začátku plnou podporu většiny médií i finančníků. Dokázala získat řádově více peněz na kampaň než Trump a podporu jí, snad s výjimkou Nigela Farage, vyjadřovali politici z celého světa.

Anketa

Donald J. Trump vyhrál prezidentské volby. Budete teď mít USA raději?

89%
11%
hlasovalo: 13490 lidí

Ani taková podpora však Clintonové nestačila a už po prvních zhruba třech hodinách sčítání hlasů bylo zřejmé, že se jí nepodaří složit reparát za neúspěch v prezidentských volbách před devíti lety. Zatímco v případě dvojnásobného úspěchu Baracka Obamy byly pomyslným jazýčkem na vahách voliči z řad afroamerické menšiny, Trump naopak zvítězil především díky „bílé většině“ a jejich vysoké volební účasti. Navíc se trefil do nálady společnosti, která si přála změnu a hlasovala proti establishmentu.

Ačkoli průzkumy veřejného mínění hovořily do poslední chvíle ve prospěch Clintonové, voliči rozhodli jinak. Podle CNN demokratické kandidátce uškodila také nižší volební účast afroamerické a hispánské menšiny. V porovnání s Obamou navíc nedokázala Clintonová získat potřebnou podporu u žen. Přesto si drtivá většina jejích příznivců nedokázala představit, že by jejich favoritka mohla prohrát s „neřízenou střelou“ Trumpem.

„Lidé nepřítomně zírají před sebe, někteří pláčou a další odcházejí domů. Jsou v šoku a mnozí mají své obličeje v dlaních. Nálada se od začátku sledování kampaně razantně změnila. Všichni si mysleli, že ráno budou oslavovat vítězství prvního prezidenta Spojených států ženského pohlaví,“ líčila reportérka CNN kolem osmé hodiny ráno středoevropského času atmosféru, která panovala v hale, kde se shromáždili Clintonové příznivci.

Na Twitteru se mezitím rozhodli někteří z nich vyjádřit své frustrace z neúspěchu šířením hashtagu #AmericaIsOverParty, který byl určený voličům prezidentských kandidátů Jilla Steina a Garyho Johnsona. Právě jejich „protestní“ hlasy totiž v nerozhodnutých státech rozhodly o konečném triumfu Trumpa. Zatímco v případě voličů Steina lze předpokládat, že by jinak hlasovali pro Clintonovou, u libertariánského kandidáta Johnsona taková jistota rozhodně nepanuje.

Zlomovým bodem sčítání hlasů bylo bezesporu vítězství Trumpa na Floridě, které následně potvrzoval i v dalších státech. Když pro sebe získal i Pensylvánii, nebylo již co řešit. Jako první, přesně ve 2:29 ráno místního času, informovala o vítězství Trumpa tisková agentura Associated Press. O několik minut později CNN konstatovala, že Trumpovi k vítězství pogratulovala i samotná Clintonová. Přibližně deset minut před třetí hodinou ráno potom 45. prezident Spojených států pronesl svůj vítězný projev.

V jeho úvodu Trump zmínil právě gratulaci od Clintonové, kterou pochválil za velmi dobrou práci v průběhu kampaně i vše, co pro zemi vykonala za uplynulé roky. Následně vyzval ke sjednocení země a slíbil, že bude reprezentovat každého Američana, bez ohledu na jeho stranickou příslušnost. „Spojené státy se nemohou spokojit s ničím menším, než že budou stále tou nejlepší zemí na světě,“ konstatoval dále Trump.

Vzhledem ke kritice jeho názorů v oblasti zahraniční politiky se rovněž snažil Donald Trump „uklidnit“ zahraniční partnery. „Chtěl bych ujistit celý svět, že Spojené státy pro nás vždy budou na prvním místě, ale se všemi státy světa hodláme jednat naprosto férově a spravedlivě,“ uvedl Trump, vedle něhož na pódiu stál kromě jeho rodinných příslušníků také viceprezident Mike Pence, jeho někdejší rival v primárkách Chris Christie a později přispěchal např. i bývalý starosta New Yorku Rudi Giuliani. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hilšere, ulil jsi start. A co ty miliony? Jde o peníze, ale prasklo to... Petr Štěpánek kazí senátorovi den

19:05 Hilšere, ulil jsi start. A co ty miliony? Jde o peníze, ale prasklo to... Petr Štěpánek kazí senátorovi den

Publicista Petr Štěpánek reaguje na prohlášení senátora Marka Hilšera, že bude znovu kandidovat na p…