To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

20. 3. 2019 14:04

Okukují Romy jako v zoo, a pak se diví? Lidé reagují rozličně na útok kamenem v Chanově, kterého se dopustil tamní výrostek vůči aktérům výletu po seriálové stezce. Zájem o televizní seriál MOST! v mnoha směrech neutuchá. Mnozí si naopak dají tu práci vyrobit pamětní desku na Luďanův dům, aby upozornili, že tu kdysi žil opravdu někdo významný. Tisíce lidí se na sociální síti přihlašují na „dycky-akce“, které jsou zcela fiktivní. Okolní obce se opičí.

To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci
Foto: Archiv Offroadsafari
Popisek: Vznikla seriálová stezka "Dycky Most!", kde průvodci zavedou návštěvníky po stopách seriálu Most! Na snímku Chanov.

V Mostě přetrvává i dnes dost vzpomínek na již ukončený seriál „Most!“, který z města udělal skanzen, do kterého se jezdí dívat lidé z celé republiky. Některé památky přetrvají možná navždy a bude horko těžko poznat, co je realita a co recese. Alespoň v tuto chvíli to tak vypadá:

Vjíždíte-li do města, které se stalo centrem nejsledovanějšího současného seriálu České televize, připomene vám seriálovou hlášku „Dycky Most!“ už cedule označující začátek obce.

Název Most byl doplněn o samolepky s grafikou ze seriálu, nepřehlédnete je jak na vjezdu od Teplic, tak například i od čtvrti Čepirohy nebo u autodromu

K symbolickému „přejmenování“ cílové stanice přistoupil například i dopravce RegioJet, který vypravuje žluté autobusy na trase Most a hlavní město. Na sociální sítě Facebook a Instagram umístil fotografii a informaci: „Seriál Most! už sice skončil, naše autobusové spojení tu však bude dycky!“

Chanov. Skanzen, nebo realita?

Anketa

Pomůže ODS vyloučení Václava Klause ml.?

6%
94%
hlasovalo: 10484 lidí

Skutečnost, že v Mostě je nejasné, co je realita a kdy se z města dělá filmový skanzen, není po chuti všem, dokládají to komentáře jako: „Je to uhozený“ a „Hit to je, ale až takový?“

Je ale řada přespolních, kteří si jízdenku do severočeské obce, kde „se mají rádi, ale ještě o tom nevědí“, zaplatí opravdu jen kvůli tomu, aby se na filmová místa podívali. Po New Yorku, kde se můžete vydat po stopách seriálu Sex ve městě, má svou seriálovou stezku také už i Most a první trip formou tohoto zážitkového výletu uskutečnila agentura Offroadsafari uplynulou sobotu. „Seriál je plný drsného humoru, nadsázky, rozvířil hodně emocí kolem způsobu, jakým je zachycena realita dnešního Mostecka. A nesporně vzbudil taky zájem o město Most i jeho okolí. Přesně to je i cílem našeho netradičního projektu zážitkové turistiky, první svého druhu v České republice, který ukazuje kontrasty průmyslové krajiny a života v ní,“ vysvětlil Martin Bareš, jeden ze zakladatelů Offroadsafari.

Fotogalerie: - Vznikla stezka "Dycky Most!"

Po stopách seriálu MOST!
Do Severky teď mohou zájemci zajít i v rámci proje...
Do Severky teď mohou zájemci zajít i v rámci proje...
Do Severky teď mohou zájemci zajít i v rámci proje...
Vznikla seriálová stezka "Dycky Most!", kde průvod...
Vznikla seriálová stezka "Dycky Most!", kde průvod...

Zážitková cestovka během prvního výjezdu po seriálových místech zažila horkou chvilku. V Chanově po jednom z vozů místní výrostek hodil kamenem. Fotografie z incidentu se dostala do deníků Blesk a  Aha!, který ji včera zveřejnil v článku s názvem „S cestovkou po stopách seriálu MOST!: DRSNÝ ÚTOK!“.

Ve veřejné facebookové skupině Most to tento týden lidé komentovali jako cosi, co přeci není překvapující. I zkušenost cestovní agentury tak podle nich dokazuje, že seriál je hodně daleko od syrové reality zdejšího ghetta:

„A co čekali? Tam je to přece normální,“ napsala například Jiřina Georgina Ksandrová.

„Seriál a realita… Asi to nikdo z nich nečekal, ti asi koukali,“ podotkla Věrka Vršecká. Někteří se vyjadřovali vysloveně rasisticky, ale „realita je jiná než ten váš fenomén,“ přidal se souhlasně i Vláda Tramp.

U některých ale útočník našel pochopení. „Asi si mysleli, že je uvítají s otevřenou náruči. Seriál versus realita. Taky by mě štvalo, kdyby nás turisté jezdili okukovat jak v nějaké zoo,“ přidal se Grygar Norbert na stranu Chanovských.

„Aspoň vidíte, že Chanov opravdu není Jeruzalém,“ komentoval to už v sobotu průvodce Vlastimil Tejnora.

„Tihle kluci hází kameny i po jiných autech,“ podotkla k tomu Helena Lacinová z Chomutova, která se výletu zúčastnila a akci pochválila s tím, že ji doporučuje. Ocenila kultivovaný výklad průvodce Vlasty Tejnory: „Navštívili jsme místa, která jsou sice známá ze seriálu Most!, ale jejich historii zná málokdo. Byla jsem nadšená.“

Hlášky z „Mostu!“ lidem přicházejí během dní na mysl i mimoděk, když komentují některou z aktuálních událostí či zpráv ve městě, potažmo v Chanově. V mostecké veřejné FB skupině o městě se pod fotkou nepořádku objevil komentář – „Tohle je Chánov, tady musí být bordel!“ – který komentuje přesně jednu z replik v oblíbeném seriálu. Objevuje se i „Dycky Chánov“ a další náznaky směřující k televiznímu fenoménu.

Reálně vyhlížející mystifikací je pak pro změnu pomníček zesnulému Čočkinovi, který už třetím týdnem vítá hosty Severky, před jejímž vchodem se objevil. Pietní místo vypadá věrohodně – jde o dřevěný kříž s černou stuhou, u kterého stojí svíčka a leží květiny. Až při bližším zkoumání člověk zjistí, že na stuze je nápis „Dycky Most“ a „Vzpomínáme, Čočkine“.

Proti šaškovskému seriálu

Zcela opačný význam než adoraci filmového díla o rasistech, Romech a transsexuálech má také například deska na plotě „Luďanova domu“ v mosteckých Zahražanech, kterou nemohli přehlédnout o víkendu ani účastníci výletu po stopách Dycky Most! se zmíněnou agenturou Offroadsafari. Na vrátkách se objevila rukou psaná cedule s následujícím textem:

„V tomto domě bydlel (hlavně) ing. Engelbert Laxa, největší mostecký patriot a zakladatel Klubu za starý a nový Most (1992). Čest jeho památce a ne šaškovské seriály!“

Vedle toho někdo umístil rámeček s dovětkem: „Když něco nevíš k Mostu, zeptej se Fujtajblíka! Pokud ten to neví, zeptej se na lampárně!“

Po autorovi podomácku vyrobené pamětní desky se pídil mostecký novinář Martin Vokurka a tento víkend zveřejnil své zjištění: Za zprávou, která má upozornit na to, že v domě žil zejména mostecký vlastenec a skutečná osobnost a že seriál zdejší obec spíše znectil, stojí místní občan a Laxův kamarád Bohumil Hlaváček. Dnes již zapomenutý Laxa se objevil například v roce 1999 jako průvodce městem v německém snímku „Most–nekrolog“.

Seriál i přes velkou skupinu kritiků severočeskou metropoli dál zviditelňuje. Samotné město těží z popularity snímku spíše v zábavní rovině.

Vedle prodeje propagačních předmětů pronikl seriálový fenomén i na jeho březnový Reprezentační ples. Hlášku „Dycky Most“ použil během úvodního projevu jak primátor Jan Paparega, tak na závěr svého vystoupení zpěvák Richard Müller, který označil místo za „nejslavnější české město“. V prostorách kulturního domu byl instalován také koutek pro focení, kde se zájemci mohli nechat zvěčnit s cedulkami s hesly Drž úhel, Chanov není Jeruzalém, Dycky Most nebo Snědá tíseň.

Fráze jako „držet úhel“ už byly zařazeny i do databáze Čeština 2.0.

Již v průběhu vysílání osmidílného díla město Most doplnilo na svém webu několik lokalit mezi „filmová místa Mostu“. Najdete je zde.

Zdá se, že některé obce slávu statutárnímu městu možná trochu závidí, jak se o tom dohadují například místní kvůli transparentu vyvěšenému v nedalekém městečku Lom u Mostu. Banner se slovy „Dycky Lom“ se tam objevil na jedné z budov.

Pozor, ne vše je skutečné

Plánují se i konkrétní akce po vzoru mosteckého seriálu, které se uskuteční mimo Most. Například v Prachaticích music club Hrozen chystá na 6. dubna párty „Most! Live“ s autogramiádou. Ve stejný den se má konat Zapíjení Čočkina v Severce! – na akci od 18 hodin zve pořadatel, prezentující se jako Kodér HTML.

Tuto sobotu je kromě dalšího seriálového autookruhu s Offroadsafari avizována mega pařba s Luďanem a Edou od 20 hodin, a to jménem komunit Dycky a Dycky MOST. „Sraz v Severce, nejdřív hodně panáků a pak to pojede ve volném stylu,“ píší na profilu události. 

Přestože je přihlášeno 1,7 tisíc lidí a dalších 11 tisíc projevilo zájem, facebooková událost prý slouží ale jen pro pobavení, jak se píše o pár řádků níže. Vedle reálného života s „Dycky Most“ se tak vyvrbila na sociálních sítích řada aktivit, které jsou ale pouze v této virtuální realitě. Komunita založila již několik událostí, které se ale nemají vůbec uskutečnit, například Párty u Luďana doma!, Kurz pečení s Dášou, Kurz řidiče kukavozu s Františkem, Kurz lakování nehtů s Gerdem a další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lucie Bartoš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …