To bylo slibů... Vláda chce opravdu přidat soudcům i sobě

01.08.2012 8:36

Vláda již poslala do Sněmovny návrh na zvýšení platů ústavních činitelů. A ačkoliv byla zvažována alternativa, že by byly platy soudců a zákonodárců odděleny, nakonec z vlády přišla varianta zvýšení platů všem.

To bylo slibů... Vláda chce opravdu přidat soudcům i sobě
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ve sněmovně se schyluje k hlasování o důvěře vládě

„Já jsem to na vládě navrhovala, teď už si přesně nepamatuji, jaký byl důvod, proč se to tam nedostalo. Pan premiér navrhl, aby se odstupňovaly koeficienty,“ říká pro server Aktuálně.cz vicepremiérka Karolína Peake. Ta přitom na tiskové konferenci po jednání vlády, stejně jako ministr financí Kalousek, označila oddělení platů za nejčistší řešení.

I v parlamentu se tak dá očekávat spor, zda se mají nechat platy soudců a zákonodárců spojené (a tedy zvýšeny všem), nebo je oddělit a přidat pouze soudcům. „Jediné řešení je platy oddělit. V tomto volebním období bychom skutečně s platy zákonodárců už nic dělat neměli. Byla by to zpupnost vzhledem k tomu, jak se v privátní, ale hlavně ve veřejné sféře šetří,“ říká Karolína Peake.

Vláda poslala do Sněmovny pět alternativ změny koeficientu, kterým se násobí průměrná měsíční mzda. Jsou v rozpětí 2,51 násobku a trojnásobku. Základní poslanecký plat 56 tisíc by tak mohl stoupnout na 62 tisíc.  

I když vláda oddělení základů soudců a zákonodárců nenavrhla, může se do zákona dostat poslaneckou iniciativou. Zdá se však, že poslanecká kreativita se na platech vyřádí i jiným způsobem. „Pokud mluvíme o růstu platů, měli bychom se také zamyslet, jak rozlišit zákonodárce, kteří pracují, od těch, kteří nedělají nic. Třeba krácením platu za neúčast na schůzích nebo i výborech,“ doporučuje podle Aktuálně.cz poslanec TOP 09 Petr Gazdík.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proboha: „Agentka!“ Děsivé věci o prezidentce Čaputové

11:17 Proboha: „Agentka!“ Děsivé věci o prezidentce Čaputové

Během kampaně i po ní se co chvíli objevovala nařčení slovenské prezidentky, že je tzv. agentkou Sor…