To je kandidát! Senátoři a KDU-ČSL chtějí Pavla Fischera. Je zde háček

04.10.2022 9:17

Koalice SPOLU možná v prezidentských volbách podpoří senátora Pavla Fischera. Naznačují to zdroje obeznámené s debatami o přímé volbě prezidenta ve vládě. Fischer dal najevo, že by si podpory od vládních stran vážil. Jenže pokud budou vedle sebe stát Petr Pavel, Danuše Nerudová a Pavel Fischer, příznivci vládní koalice vlastně mohou narazit na velký problém. Před nelehkou volbou, zda vstoupit do klání o Hrad, má před sebou i Andrej Babiš, který je možná v ještě obtížnější situaci, než býval Miloš Zeman.

To je kandidát! Senátoři a KDU-ČSL chtějí Pavla Fischera. Je zde háček
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Premiér Petr Fiala (ODS) naznačil, že v úterý odpoledne se vládní koalice vyjádří k prezidentské volbě a prozradí, zda některý z dosavadních kandidátů získá podporu kabinetu, nebo zda kabinet počká ještě na jiného kandidáta, či nechá volbu plynout bez vyjádření podpory některému z kandidátů.

Do klání o Hrad se rozhodl vstoupit také senátor Pavel Fischer, který neúspěšně usiloval o prezidentský post i v roce 2018. Získal 10,23 procent hlasů.

„Milí přátelé, rád potvrzuji svou kandidaturu v prezidentských volbách 2023. Oficiálně kandidaturu oznámím až v nejbližších týdnech - je totiž potřeba ještě mnoho věcí připravit. Od únorové agrese Ruska na Ukrajinu jsem se téměř nezastavil. Jako předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost mám neustále mnoho náročných úkolů a strategických jednání na evropské úrovni i se svými protějšky v jednotlivých státech,“ napsal Pavel Fischer na Facebooku.

Připomněl, že jel také na Ukrajinu a jako senátor dál rozvíjel vztahy mezi Českem a Ukrajinou a podle svých vlastních slov si nedovede představit, že by ze dne na den přestal dělat senátora a věnoval se raději prezidentské kampani.  

Nebude prý shánět podpisy občanů. O podpisy poprosil své kolegy senátory a dostal je, takže do střetu o nejvyšší politický post opravdu vstoupí.

„Dobře si uvědomuji, že vést prezidentskou kampaň pro mne bude velmi náročné. Ale jdu do toho. Vám všem, kteří mi v posledních měsících vyjadřujete svou podporu jak veřejně, tak i v soukromých zprávách, chci poděkovat. Vážím si Vaší důvěry a budu se snažit ji nezklamat!“ uzavřel své prohlášení.

Pavel Fischer promlouvá

Podle serveru Aktuálně.cz by právě Fischer mohl být tím, koho kolice SPOLU, nebo dokonce celá vláda podpoří.

„Vše směřuje k tomu, že koalice vysloví podporu prozápadním, nepopulistickým kandidátům a vysloví tři jména. Petra Pavla, Danuši Nerudovou a Pavla Fischera,“ prozradil zdroj obeznámený s výsledkem jednání.

Fischer dal najevo, že by o podporu vlády stál.

„Takového doporučení bych si vážil,“ řekl.

A vládní senátor Tomáš Czernin se zase netají tím, že Fischerovu kandidaturu oceňuje.

„Byl bych velice rád, aby kandidoval, já bych pro něj hlasoval,“ řekl Aktuálně.cz první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin, který s Fischerem pracuje v senátním výboru. „Je to odborník a diplomat s perfektním rozhledem a skvělými kontakty. Není pro něj problém mít třeba za několik minut na telefonu člena francouzské vlády,“ uvedl Czernin.

Senátorka Helena Pešatová zvolená za STAN se k Czerninovi přidala.

„Představuje silného, vzdělaného a politicky zkušeného člověka bez kariérních přešlapů. Poznala jsem ho jako kolegu se smyslem pro spravedlnost, zdravý rozum a solidaritu. Díky jeho vlastnostem a zkušenostem se domnívám, že jde o nanejvýš vhodného kandidáta.“

Obdobnou podporu má i v Poslanecké sněmovně mezi lidovci.

„Chceme, aby nový prezident vrátil úřadu respekt, nezneužíval ho, hájil demokratické principy, ctil právní stát a byl zárukou prozápadního, euroatlantického směřování. On to naplňuje měrou téměř vrchovatou,“ uvedl šéf lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný.

Politický komentátor serveru Seznam Zprávy.cz však upozornil, že pokud vedle sebe budou v prezidentské volbě stát generál ve výslužbě Petr Pavel, ekonomka Danuše Nerudová a senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer, hlasy sympatizantů vládního bloku, nebo možná bloku odpůrců Andreje Babiše, to oslabí natolik, že do druhého kola může postoupit někdo úplně jiný.

„Je tam to ohromné riziko, že se ten vládní tábor rozbije. ... Skoro bych řekl, že i Danuše Nerudová a Petr Pavel je moc, že se mezi sebou můžou vytlouct,“ upozornil Dolejší.

Pár slov pronesl i na konto Andreje Babiše. Uznal, že je to silný politický hráč. Přidal však i jedno „ale“.

„Ta strategie, kterou zvolil, že na všechny nadává a obviňuje je, ta mu asi v prezidentských volbách, kde potřebuje získat 50 procent hlasů plus 1 nepomůže. ... Rád to srovnávám s Milošem Zemanem, který taky rozděluje společnost, ale přece jenom, v roce 2013, když kandidoval, tak se snažil trochu víc usmívat na ten druhý tábor a něco jim nabídnout,“ upozornil Dolejší v podcastu Seznam Zpráv Za minutu 6.

Od Babiše by prý také čekal, že se pokusí oslovit voliče z druhého tábora. Jenže Babiš jde v praxi opačným směrem a oslovuje spíše ty nejradikálnější voliče, např. ty, kteří chodí demonstrovat na Václavské náměstí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Myslíte, že bohatí pomáají málo?

Nebo proč je chcete trestat progresivním zdaněním? A jak byste definoval bohatého člověka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byla jste u Zdeňka Ondráčka? Takáč rozhazoval rukama. Kandidátka s podpisy od KSČM se rozpovídala o exekutorech

20:16 Byla jste u Zdeňka Ondráčka? Takáč rozhazoval rukama. Kandidátka s podpisy od KSČM se rozpovídala o exekutorech

Nežije v žádné bublině, zná problémy obyčejných Čechů, na politiky by chtěla vytvářet tlak, aby děla…