To je síla: Takhle mají dětem vysvětlovat, co je to EU

16.09.2019 12:47

Jak naučit děti, co je to Evropská unie? Proevropské hnutí Pulse of Europe aktivisty Tomasze Peszynského má odpověď. Dítěti prý stačí říct, že EU je jako kamarádi. A na jednoduchých příměrech se snaží myšlenky Unie vysvětlit. „Když je ve třídě velký kluk, co všechny mlátí a bere jim svačiny, kamarádi se spojí a přeperou ho společně,“ popisují myšlenku Unie.

To je síla: Takhle mají dětem vysvětlovat, co je to EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Peszyński
reklama

Jak vysvětlit dítěti princip Evropské unie? Není pochyb, že se o to Evropská unie na školách snaží. Ale velice jednoduchý návod s velice jednoduchými příměry poskytuje nevládní hnutí Pulse of Europe, spravované v Čechách aktivistou Tomaszem Peszynskim. Není jasné, pro jak malé děti jsou vysvětlení určena.

Anketa

Kdybyste si mohli zablokovat veškeré vysílání České televize, a zbavit se tak placení koncesionářského poplatku, využili byste takovou možnost?

95%
5%
hlasovalo: 31773 lidí

„EU je jako kamarádi,“ mají se děti naučit, zřejmě jako definici. První výhoda EU má být: „Když je ve třídě velký kluk, co všechny mlátí a bere jim svačiny, kamarádi se spojí a přeperou ho společně.“ Na kterou zemi se tímto prohlášením naráží, v textu uvedeno není. „Silný kluk“ v přirovnání figuruje ještě jednou. „I ta nejmenší holka toho silného kluka na dětském dnu porazí v přetahování lana, pokud tahá společně se svými kamarády,“ zní poučení pro mladou generaci. Kdo je myšlen „silným klukem“, je opět zahaleno tajemstvím; a možnost, že by i silný kluk měl své kamarády, není zmíněna vůbec.

Další lekce se zřejmě týká obchodu či společných nákupů. „Když chcete balíček bonbónů, který stojí 25 Kč, jste třeba 3, nikdo z vás nemá víc než 10 Kč a paní prodavačka nechce bonbony prodávat po jednom, jako kamarádi dáte peníze dohromady, koupíte si ten sáček a bonbony si rozdělíte,“ píše se na profilu. Problémy jako nedostatek shody na tom, jaké bonbóny si děti chtějí pořídit, jak zpětně rozdělit drobné a matematika dělení bonbónů (nemluvě o tom, kdo bude skupinu reprezentovat před prodavačkou) opět zmíněny nejsou.

A poslední výhoda se týká sociálních oblastí: „Rodiče i učitelé pořád říkají, pomáhejte starším, ale když potkáš starou paní s velkým nákupem, sám ho skoro neuneseš. Ale když máš kolem kamarády, s taškou se vystřídáte, nejste unavení a ještě vás za to pochválí.“ Je těžké odvodit, co zde autor myšlenkou myslel, vzhledem k tomu, že důchody a sociální péče jsou záležitosti, které si v EU státy stále ještě spravují samy.

Fotogalerie: - Vlajka EU v plamenech

Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oceňte Salviniho, netrestejte ho! Okamura odevzdal dopis Itálii. Silná sestava. A pozor, překvapení

12:59 Oceňte Salviniho, netrestejte ho! Okamura odevzdal dopis Itálii. Silná sestava. A pozor, překvapení

Lídr SPD Tomio Okamura se rozhodl předat dopis na italském velvyslanectví v Praze. Chce jím podpořit…