Žádost prezidenta Baracka Obamy o souhlas použít v boji proti Islámskému státu i pozemní síly rozdělil zemi i Kongres. Klíčovou otázkou podle Buchanana zůstává, jestli je tato válka skutečně věcí Spojených států. „Podél hranic se Sýrií je shromážděna turecká armáda čítající jeden a půl milionu vojáků, která disponuje 3000 tanky. Islámský stát by mohla zničit do jednoho měsíce. Bývalý americký ministr zahraničí James Baker navrhoval, že bychom mohli zajistit letecké údery, logistiku a zpravodajskou podporu. Turci by zase vedli pozemní operace a ISIS porazili touto cestou,“ píše Buchanan.
Turci však na takový návrh nepřistoupili, a dokonce nečinně přihlíželi tomu, jak džihádisté překračují jejich turecké hranice, aby se přidali k ISIS. „Pokud Turecko bezprostředně sousedící se Sýrií nepovažuje ISIS za ohrožení svých zájmů, jak by ISIS mohl ohrozit zájmy americké?“ táže se americký konzervativec a zmiňuje také požadavky států v Perském zálivu, které jsou ochotny bojovat proti ISIS jenom tehdy, pokud bude v rámci vojenských operací zlikvidován také syrský prezident Asad. „Všichni na Blízkém východě si přejí, aby Spojené státy vybojovali válku za ně,“ podivuje se Buchanan.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro