To o sobě Fiala ještě neslyšel. Turek, Šlachta a Macinka v akci

10.07.2024 12:00 | Reportáž

Velmi ostrá slova směroval předseda Motoristů sobě Petr Macinka šéfovi ODS Petru Fialovi na tiskovém brífinku s nově zvolenými europoslanci a jejich členství ve frakci Patrioti pro Evropu. „Tímto bych rád vyzval předsedu vlády ODS, přestaňte parazitovat na ukrajinské válce, přestaňte parazitovat na utrpení, které se tam děje,“ sdělil Macinka. O ODS mluvil na brífinku i šéf Přísahy Robert Šlachta.

To o sobě Fiala ještě neslyšel. Turek, Šlachta a Macinka v akci
Foto: Radim Panenka
Popisek: Tiskový brífink: Filip Turek, Robert Šlachta, Petr Macinka a Nikola Bartůšek

Anketa

Je dobře, že Orbán jel do Moskvy a Pekingu?

hlasovalo: 18110 lidí

„Dáváme najevo, že naše koalice a to, jak jsme se dostali do voleb, pokračuje dál. Děkujeme všem voličům za to, že jste nás dostali, kam jste dostali,“ poznamenal šéf Přísahy Robert Šlachta za přítomnosti europoslanců Nikoly Bartůšek a Filipa Turka. Nechyběl ani šéf koaliční strany Motoristé sobě Petr Macinka. 

Dále pokračoval europoslanec Filip Turek, který zdůvodnil, proč došlo ke vstupu do frakce Patrioti pro Evropu. „Vyjednávání byla komplikovanější, protože se vedla po více liniích. Nicméne rozhodnutí jsme udělali to nejlepší, co jsme mohli. Jsme součástí nové frakce Patrioti pro Evropu. Tato frakce má všechny ustavující hodnoty v podstatě shodné s memorandem našich dvou stran. Je to absolutně kritický přístup ke všem politikám Green Dealu. Dokonce se nám povedlo zaznamenat do těch zakládajících materiálů strany to, že je tam přímo zmínka o zrušení zákazu aut se spalovacími motory od roku 2035. Je to frakce za národní státy, pro zachování suverenity národních států, proti federalizaci. Proti macronovské politice,“ zmínil Turek.

„Důvody, proč jsme nevstoupili do ECR, jsou jednoduché. ODS začala vysílat pověstné signály, že bude blokovat naše členství v ECR. A vzhledem k tomu, že nově vznikající frakce je větší, silnější, tak jsme se nemuseli dál snažit tlačit se někam, kde není zájem o to, abychom tam byli. Navíc ta nová frakce je silnější, racionálnější a vlastně přebírá pozici, kterou měla mít ECR, to znamená, že je to jediná zdravá pozice proti dnešnímu směrování Evropské unie,“ dodal Turek.

Mgr. Robert Šlachta

  • PŘÍSAHA Roberta Šlachty
  • mimo zastupitelskou funkci

„Pro nás od začátku bylo nejdůležitější, abychom mohli prosadit naše body, s nimiž jsme šli do voleb, a které jsme našim voličům slibovali. Ať to byl Green Deal, zákaz spalovacích motorů, tak samozřejmě i masová migrace. Slibovali jsme, že přineseme odbornost do Evropského parlamentu, aby ta legislativa, která z Evropského parlamentu přichází, tak aby byla funkční. To se týká i nelegální migrace. Nová frakce si toto klade za cíl, což je Green Deal a nelegální migrace. A jsou tam už i vyjednávání o výborech, do kterých chceme vstupovat,“ doplnila Bartůšek.

Šlachta následně zamířil svou pozornost na občanské demokraty. „Pro ODS mám jasný vzkaz. My půjdeme do dalších voleb, stejným způsobem, jako jdeme teď. Nás nerozdělíte. Takové ty snahy ODS vzkazovat voličům: Pozor, je tam za rohem schovaný Šlachta... Někteří politici ODS proklamovali, že bacha Šlachta vás všechny zavře, pokud to za rok ve volbách dopadne a podobně. Samozřejmě že by to bylo moc hezké, protože ti, co si to zaslouží, tak už tam dávno měli být... Ale podobné vzkazy, že musí Nikol Bartůšek odejít z Přísahy, aby byli přijati, Filip, že musí někam vstoupit a podobné. Tyto snahy na nás nefungují,“ zopakoval Šlachta a vyzval ODS, aby si všímala jen svých zájmů. 

Jako poslední velmi rázně promluvil šéf Motoristů sobě Petr Macinka. „V posledních dnech slyšíme na adresu nové frakce, že to je frakce, která má prosazovat jakési ruské zájmy atd. Tímto bych rád vyzval předsedu vlády ODS, přestaňte parazitovat na ukrajinské válce, přestaňte parazitovat na utrpení, které se tam děje. Vy nemáte žádný jiný program než tuto válku. Pokud by tato válka skončila, vám se vytratí smysl vaší existence. My se tady všichni můžeme dívat na výkon předsednictví v Radě EU Maďarska, kdy už tady druhý týden sledujeme Viktora Orbána, který se skutečně snaží dělat světovou diplomacii. Snaží se dostat k jednacímu stolu obě válčící strany. Když jsme sledovali výkon Petra Fialy, když byl před dvěma lety předsedající v Evropské radě, tak tam jsme viděli, že ten pouze plnil zelené úkoly zadávané z Bruselu a nic jiného. Takže pokud by tehdy měl Petr Fiala deset procent, desetinu z Viktora Orbána, tak možná dneska nemusely umírat děti v zasažených nemocnicích raketami. To je ode mě všechno, přestaňte parazitovat na té válce a snažte se také, aby ta válka skončila, nebo aspoň aby zavládlo nějaké příměří,“ dodal Macinka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vanda Efnerová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Kde na své plány chcete brát finance?

Vy pořád jen říkáte, jak byste navyšovaly tu a tam rozpočty, platy, sociální dávky atd. To je sice hezké, ale proč už neříkáte, kde na to brát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Popravdě řečeno,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 10.07.2024 12:45:16
to Fialovo poblouznění neutuchající pomocí Ukrajině, přestože doma má k řešení tolik problémů, nemohlo být z jeho hlavy. To prostě dostal od někoho befelem. A nejen on i ostatní členové jeho vlády. Takový proukrajinský a zároveň protiruský fanatizmus se nevyskytl nikde jinde na světě, jen u nás.

|  29 |  0

Další články z rubriky

Trump si vybral „dvojku“. Mladý senátor vyvolal skandál slovy o Ukrajině a jachtách

22:35 Trump si vybral „dvojku“. Mladý senátor vyvolal skandál slovy o Ukrajině a jachtách

Donald Trump si jako kandidáta na viceprezidenta vybral senátora J. D. Vance, informuje AP news. Pod…