To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

21.10.2020 9:22

Profesor Jaroslav Flegr uspořádal na svém facebooku anketu na téma podpory radikálních opatření proti kovidu. Účastníkům nabídl velmi radikální kroky a čekal, kolik z nich je podpoří. Výsledek překvapil i Flegra samotného.

To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz
Foto: archiv J. Flegr
Popisek: prof. Jaroslav Flegr

Již den předtím vysvětloval, že hlavním důvodem je nezbytnost prolomit ochranu soukromí, která se stává překážkou účinného boje s pandemií.

Právě takový zásah do soukromí totiž umožnil rozvinutým asijským státům neuvěřitelně zefektivnit vyhledávání nově nakažených a porazit tak epidemii covidu,“ prozradil inspiraci. Uznává, že takový zásah by musel být regulován zákonem.

A ten by byl upraven velmi specificky. „Povolení by muselo platit na jasně vymezenou dobu, získané informace by se nesměly využít na nic jiného než pro účely boje s epidemií (tedy ani pro účely trestních řízení) a za jakékoli zneužití těchto informací by musely hrozit mnohaleté, vždy nepodmíněné tresty,“ plánoval profesor.

Největší podporu získalo omezení svobody pohybu – to by podpořilo 82 procent z Flegrovy facebookové „bubliny“.

Celých 71 procent by souhlasilo se zákazem vycházení, z něhož by byly vyňaty cesty do práce, k lékaři a na nákupy. Ty by ale musely být „krátké a časově omezené“.

Šedesát sedm procent diskutujících bylo ochotno omezit všechny v právu na soukromí. Konkrétně využívat k trasování data o poloze z mobilního telefonu a z platebních karet, a to neanonymizovaně (tedy s osobními údaji).

A 55 procent by souhlasilo i s omezením svobody vyjadřování – tedy se zákazem šíření určitých názorů, týkajících se epidemie. Flegr demonstrativně jmenoval názory o škodivosti roušek nebo tvrzení o neškodlivosti onemocnění kovidem.

„Takže se zdá, že většina účastníků ankety si uvědomuje vážnost situace a je ochotná připustit přechodné omezení svých občanských práv a svobod za účelem zastavení epidemie,“ shrnul Flegr, i když uznává, že jeho fanoušci netvoří reprezentativní vzorek populace.

Na serveru IDNES.cz se rozhodli konfrontovat Flegrovu skupinu s veřejným míněním a předložili navrhovaná opatření svým čtenářům.

Po odklikání téměř 37 tisíc hlasujících vyšlo, že téměř dvě třetiny z nich, bezmála 23 tisíc, není ochotno souhlasit s žádným z Flegrových opatření.

Relativně nejmenší odpor vyvolalo omezení svobody pohybu, tedy zákaz vycházení. Ten by podpořilo 8 tisíc hlasujících.

Sledování přes mobil a platební karty by dočasně byly ochotny skousnout 3 tisíce, tedy asi jedna dvanáctina hlasujících.

A omezení svobody vyjadřování o koronaviru mělo ještě menší podporu, hlasovalo pro ně něco přes 2600 účastníků ankety.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…