To se někdo po... Ruská TV vysílá o včerejší akci u Koněva. ZDE VIDEO

03.09.2019 10:54

O demonstraci u památníku Koněva se dozvěděla i kremelská televizní stanice Rossia 24. Moderátor se ptal, proč se lidem socha nelíbí, a dostal odpověď. Reportérka zmínila i Ovčáčka, říkal prý zajímavé věci. Existuje tendence zapomenout úlohu Rudé armády na osvobození Československa?

To se někdo po... Ruská TV vysílá o včerejší akci u Koněva. ZDE VIDEO
Foto: Radim Panenka
Popisek: U sochy maršála Koněva v Praze 6 se střetli odpůrci a zastánci pomníku.
reklama

Ruská státní televize si všimla akce u sochy maršála Koněva a vysílala o tom reportáž. V reportáži bylo řečeno, že v Praze právě probíhá spontánní demonstrace u sochy maršála SSSR Ivana Koněva. Moderátor stanice Rossia24 říkal, že občané se snaží památník uchránit před místními úřady.

„Proč se lidem nelíbí tento památník? Co se děje na místě?“ zeptal se moderátor a předal slovo reportérce.

Anketa

Jakou roli sehrál ruský národ v dějinách Československa a České republiky?

hlasovalo: 21016 lidí

Ta řekla, že již přišlo více lidí. „Je zde asi 200, 300 obyvatel Prahy, přišli i politici, kteří vystupují za zachování památníku maršála Koněva. Vznikla skupina lidí, kteří usilují o to, aby památník zůstal zachován,“ řekla reportérka. Zmínila, že probíhají bouřlivé diskuse, a dokonce na demonstraci dorazil tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Dle ní říkal zajímavé věci, obracel se k představitelům šesté pražské městské části, kteří iniciovali zahalení památníku ochrannou plachtou. Ovčáček řekl: „Tím, že zde zakrýváte památník, odmítáte úlohu maršála Koněva a sovětské armády v době velké vlastenecké války. Každý může mít svůj názor, ale nerevidujme historii.“ Tato idea byla hlavním motivem celého mítinku, zmínila ruská moderátorka. Dle ní lidé, co se účastní demonstrace, nechtějí, aby byla zapomenuta úloha sovětské armády. Přičemž taková tendence prý existuje. Dvanáctého září bude zasedání městské rady, na kterém bude řešen osud sochy. „Jaké bude přijato řešení, nelze zatím říci. Avšak obyvatelé Prahy zde dávají vehementně najevo, že nechtějí, aby byl památník přemístěn,“ zakončila moderátorka.

Na demonstraci se kromě mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka objevil i rebelující poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který kritizoval starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře z TOP 09. Vystoupil zde i komunista a poslanec Stanislav Grospič nebo Lubomír Volný z SPD. Na shromáždění dokonce komunista Josef Skála přečetl otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi, v němž ho vyzval, aby s vandalismem Prahy 6 skoncoval a zajistil pomníku ochranu.

Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na 22. srpna polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Ruská strana pomalování označila za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády padlých při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi, i v roce 1968, kdy zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…