To zas bude vzkazů, povzdechl si umělec-volič Zemana. Ale stejně se rozpovídal o prezidentovi

06.08.2018 10:40

Moderátor Luboš Xaver Veselý zpovídal v internetové televizi XTV režiséra a pedagoga Tomáše Magnuska. Dozvěděl se od něj mimo jiné, že v minulosti patřil mezi podporovatele Miloše Zemana, ale dnes už by ho nevolil. A vysvětlil proč. „To zase bude e-mailů,“ prohlásil ve chvíli, když hodnocení prezidenta uzavřel. Pak došlo i na Babiše.

To zas bude vzkazů, povzdechl si umělec-volič Zemana. Ale stejně se rozpovídal o prezidentovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Magnusek
reklama

Jako režisér je prý připraven zamyslet se nad konstruktivní kritikou, ale když mu lidé píšou, že „si tlustý prase z Náchoda natočilo film“, snaží se to ignorovat. Jeho režisérské začátky prý ale nebyly jednoduché. A dnes je to možná ještě obtížnější, protože se produkuje tolik filmů, že si provozovatelé kin mohou vybírat, které pustí, takže na plátna se nedostanou zdaleka všechny.

Fotogalerie: - Přehlídka moci

Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu

Anketa

Považujete účast našich vojáků v Afghánistánu za smysluplnou?

7%
93%
hlasovalo: 18452 lidí

Za svůj nejlepší film považuje snímek Kluci z hor, na kterém nechal několik let práce, s Jiřím Lábusem v hlavní roli. Právě k tomuto filmu se teď tvoří anglické a čínské titulky a Magnusek doufá, že se film bude líbit i za hranicemi.

Během rozhovoru došlo i na politiku. Magnusek zdůraznil, že žijeme ve svobodné společnosti a všichni umělci mohou svobodně říkat, koho volí nebo koho nevolí a proč. „Já mám trochu jiný názor než většina kulturní fronty,“ podotkl. Ale nechce si podle politických názorů vybírat herce, které do filmu obsadí či neobsadí. Štěpení společnosti na politických tématech nepovažuje za dobré. „Mně tohleto přijde zvláštní, když se nebaví jeden s druhým kvůli názoru na něco,“ prozradil režisér. S příkopy ve společnost má prý osobní zkušenost. V Ratibořicích v Babiččině údolí na Náchodsku prý zachránil jeden dům a spolu s manželkou si tam zřídili restauraci. Chodí tam hosté a řada z nich oceňuje, jak z původní ruiny manželé dokázali udělat fungující restauraci. Ale přišla tam skupina hostů, která se rozhlédla po restauraci, a když zjistila, že budovu vzkřísil právě Magnusek, raději šli pryč. „Ježíš, to je Magnusek, znáte ty jeho názory? Jdeme pryč,“ říkali si prý mezi sebou.

Divákům prozradil, že si velmi váží práce, kterou pro Náchod udělal starosta Jan Birke z ČSSD. Proto se rozhodl kandidovat za sociální demokracii do zastupitelstva, byť není členem sociální demokracie.

Pokud jde o prezidenta Miloše Zemana, režisér má za to, že Miloš Zeman neměl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu kandidovat podruhé. Nejen kvůli jeho zdraví, ale také kvůli některým lidem, kterými se obklopuje. „Lidi, kteří mají toho prezidenta rádi, tak musí vidět, že ten jeho zdravotní stav není dobrej a že mu nemohli radit, aby kandidoval dál. Já nevím, jestli je Zeman dobrým prezidentem. Jsou věci, jsou gesta, jsou projevy, který já prostě nechápu, myslím si, že jsou zbytečný, nelíbí se mi. A někdy nemám dobrý pocit ani z těch lidí, který kolem sebe má,“ podotkl.

Ještě před pěti lety by řekl, že je Zeman dobrým prezidentem. Dnes už by Zemana nevolil. Už toho prý dokázal dost a měl by být soudný a odpočívat. „To zas bude e-mailů,“ uzavřel své vyjádření na adresu prezidenta se smíchem.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nakonec došlo i na předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Podle Magnuska je třeba respektovat fakt, že takřka třicet procent lidí, kteří dorazili k volbám, zvolili Babiše. A zvolili ho i s vědomím toho, že Babiš možná nejednal vždy čistě a podle všeho byl i spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. Tohle všechno lidi věděli, a přece Babiše zvolili. A pravděpodobně by ho teď zvolili znovu.

Je to takový vyčůraný v tom, že my přece nemůžeme kritizovat Babiše za to, že ho lidi zvolili. Proč ty umělci a všichni nekritizujou ty voliče? Proč natvrdo neřeknou, vy jste takoví a takoví, protože jste Zemana a Babiše zvolili. Oni se furt tváří, že Babiš je ten špatnej, ale on se tam nedostal sám,“ zdůraznil režisér s tím, že čím víc kritických slov na adresu Babiše slyší, tím víc přemýšlí o tom, že mu začne držet palce.

„Já si myslím, že ten člověk by měl dostat šanci se předvést. Třeba opravdu uvidíme, že ty jeho sliby jsou jen planý kecy, ale když mu nedáme možnost se předvést, tak to nezjistíme,“ zdůraznil Magnusek. Sám prý zatím neví, co si má o Babišovi myslet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …