Tohle Zemanovi tolerovat nebudeme! Jiří Pospíšil udeřil. A představil plán

20. 8. 2019 20:29

Vítězství prezidenta Miloše Zemana nad ČSSD a premiérem Andrejem Babišem (ANO) v kauze Šmarda je podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila tvrdou prohrou pro Českou republiku. Na sociální síti pro hlavu státu umístil jasný vzkaz: „Prezidentovy tanečky po ústavě tolerovat nebudeme. TOP 09 dnes jasně řekla, že ve Sněmovně podpoří ústavní žalobu na prezidenta.“

Tohle Zemanovi tolerovat nebudeme! Jiří Pospíšil udeřil. A představil plán
Foto: TV Prima
Popisek: Jiří Pospíšil hostem Partie na TV Prima
reklama

„Poslední měsíce jsme svědky zjevné zvůle a porušování ústavního pořádku ze strany prezidenta republiky. Předseda vlády i vládní strana jsou vůči tomu zcela pasivní a bezbranné,“ píše ve svém usnesení, které Pospíšil na svém facebookovém účtu zveřejnil, předsednictvo TOP 09.

Anketa

Udělal Michal Šmarda dobře, když ,,položil" stranickou nominaci na ministra kultury?

hlasovalo: 11072 lidí

Poslanecká sněmovna má přitom podle předsednictva v ruce účinný nástroj, jak si vynutit dodržování ústavy a principů parlamentní demokracie. „Tímto nástrojem je projednání a schválení ústavní žaloby na prezidenta republiky předložené Senátem,“ stojí dál v textu.

„Předsednictvo TOP 09 proto žádá všechny poslance Poslanecké sněmovny, aby v nejbližším možném termínu žalobu na prezidenta republiky projednali a schválili. TOP 09 je přesvědčena, že pro každého poslance je to otázkou dodržení jeho ústavního slibu,“ píše se na závěr prohlášení.

„Vítězství Miloše Zemana nad ČSSD a Andrejem Babišem v kauze Šmarda je tvrdou prohrou pro Českou republiku,“ reagoval šéf TOP 09 na skutečnost, že místopředseda ČSSD Michal Šmarda se v pondělí vzdal nominace na ministra kultury. Je to prý vítězství prezidenta, který ignoruje pravidla a neustálým porušováním ústavy posouvá ČR k poloprezidentskému systému.

Předseda ČSSD Jan Hamáček chce oznámit jméno nového kandidáta na ministra kultury ještě předtím, než v pátek zasedne předsednictvo strany. Premiér Andrej Babiš dnes řekl, že předpokládá, že jméno nominanta mu ČSSD sdělí do pátku. Sám chce situaci do pondělí vyřešit. Hamáček neočekává, že se budou opakovat problémy, které provázely nominaci místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. Ten se v pondělí nominace vzdal kvůli výtkám prezidenta Miloše Zemana i předsedy vlády. Regionální lídři ČSSD nechtějí spekulovat, kdo by měl být novým kandidátem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…