Tohle historie nepamatuje: Věznění doktoři a sestry do nemocnic? Rath na svobodu?

16.10.2020 10:47

Výzvy lékařské veřejnosti, aby každý přiložil ruku k dílu, vedou i k návrhům, které Česká republika dosud nepamatuje. Týká se možných zdravotníků a zdravotnic, kteří jsou aktuálně ve vězení. O nápadu naše redakce hovořila s vysoce postaveným zdrojem ze Sněmovny.

Tohle historie nepamatuje: Věznění doktoři a sestry do nemocnic? Rath na svobodu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21884 lidí
„Pokud by si to situace vyžadovala, my bychom neměli už žádné pomocné síly, nebránil bych se tomuto nápadu,“ uvedl náš poslanecký zdroj. Z jeho slov plyne nejen obava, ale současně i zoufalost nad aktuálním stavem republiky.

„Povolávají se lékaři a sestry za zahraničí, stahují se studenti pátých ročníků lékařských fakult, povolávají se končící ročníky středoškoláků se zdravotnickým zaměřením, ale úplně se zapomnělo na lidi, kteří jsou za mřížemi. Zkrátka a dobře pro mě například doktor David Rath v tuto chvíli představuje menší společenskou hrozbu, to je alespoň můj názor,“ sdělil dále náš zdroj.

Podle vlastních tvrzení nejde o žádné oficiální stanovisko, ale o aktuální nápad. „Jedná se o fakt, že v nejbližších dnech mohou vzniknout propasti mezi sloužícími lidmi v nemocnicích a těmi, kteří jsou v karanténě, takže praktik Rath, stejně jako neurochirurg Vladimír Dbalý, by zcela jistě byli výraznou pomocí, jednalo by se ale o posouzení případu od případu,“ uvedl také.

Anketa

Akceptujete nově vyhlášená vládní opatření?

80%
20%
hlasovalo: 24703 lidí
O podobném plánu nejenže nebylo doposud diskutováno, ale nikdo jej prý nepředložil ani v teoretické rovině. Důvodem prý může být především veřejné mínění.

„Já odmítám, že lékař, který je vězněn například za hospodářskou trestnou činnost, by byl větší riziko než žádný lékař, ale jde o můj osobní názor,“ uvedl opakovaně náš zdroj. Vzhledem k výbušnosti jeho slov si nepřál být jmenován.

Doplňme, že FN Brno, jedna z největších nemocnic v zemi, má k pátku v domácí karanténě 195 zaměstnanců a 136 z nich je v pracovní karanténě.

Aktuálně nakažených je víc než 77 000 lidí a v nemocnicích se jich z toho léčí téměř 2700, například ve Středočeském kraji přibylo za posledních 24 hodin 1596 nakažených. Zejména menší regionální nemocnice už proto odkládají plánované operace, situaci komplikuje i nákaza mezi nemocničním personálem a chybějí také infekční lůžka pro pacienty s koronavirem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podporujete devianty! vmetl Foldyna České poště. Sociální síť na něj zaklekla

13:01 Podporujete devianty! vmetl Foldyna České poště. Sociální síť na něj zaklekla

Za podporu festivalu Prague Pride se do České pošty obul poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Vyčetl jí zt…