Tohle je dobrý! Tomáš Klus se začal radovat nad politikou. A chce víc

1. 11. 2018 7:07

Zpěvák Tomáš Klus jásá nad „elfy“ – neprojevuje se však jako fanoušek díla J. R. R. Tolkiena. Pod označením „elfové“ vystupuje skupina občanů, kteří chtějí bojovat proti dezinformacím.

Tohle je dobrý! Tomáš Klus se začal radovat nad politikou. A chce víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Písničkář Tomáš Klus

O šíření dezinformací toho bylo napsáno hodně. O jejich šíření často mluví 45. prezident USA Donald Trump, hradní mluvčí českého prezidenta Zemana Jiří Ovčáček, ale také česká eurokomisařka Věra Jourová. Každý z nich si pod pojmem dezinformace představuje něco jiného. Trump tvrdí, že je šíří tradiční média, Ovčáček z téhož často osočuje Českou televizi a Jourová varuje před ,,dezinformacemi z prorusky orientovaných webů".

Anketa

Dokončí podle vás Miloš Zeman své prezidentské funkční období?

92%
8%
hlasovalo: 9680 lidí

Podobně jako Jourová hodnotí dezinformace i tzv. elfové – skupina lidí, kteří si vedle svých občanských povolání vzali za úkol ještě jednu věc – boj proti dezinformacím a ruským trollům.

„Jsme studenti, lékaři, učitelé, hasiči, podnikatelé, umělci, řemeslníci, vědci, policisté, vojáci. Jsme občané,“ píše o sobě skupina v prohlášení, z něhož cituje server týdeníku Respekt. „Víme, že rozdělování naší společnosti a podpora extrémů je záměrná. Stojí za ní cizí zájmy a provádějí je různě motivovaní nepřátelé našich hodnot. Říkejme jim třeba trollové. Naším cílem nejsou lidé nešťastní, frustrovaní či ztracení ve složité informační společnosti. Ti jen měli smůlu, že promyšlená propaganda využila jejich pocit ukřivděnosti. Naším cílem jsou ti, kteří vědomě přispívají k narušení fungování našeho státu, napsali dále.

Česká elfí skupina není jediná na světě. Podobné skupiny působí i v Pobaltí, kde bojují proti šíření dezinformací, šíření lživých řetězových e-mailů a proti proruským webům šířícím pro pobaltské státy nebezpečnou propagandu. Čeští Elfové chtějí postupovat podobně. „Identifikujeme nepřátelské sítě. S různými identitami působíme uvnitř dezinformačních komunit na sociálních sítích i v komunitách produkujících řetězové maily,“ uvádí muž z úvodu, který zatím nechce vystoupit na veřejnost.

Nad aktivitou českých elfů zatleskal zpěvák Tomáš Klus. „Tohle je dobrý. Tohle je moc dobrý. Sdílím, děkuji a fandím! Jen houšť! Když se to nechce řešit politikům, protože ekonomika a vztahy s uzurpátory tohle a támhleto, je moc dobře, že jsou lidé, jako Elfové,“ napsal na sociální síti Facebook.

 V Česku šíří dezinformace např. server Aeronet a o šíření řetězových e-mailů ví své profesor Jiří Drahoš, který se o sobě v časech prezidentské kampaně dočítal, že hodlá do Česka přivést nepřeberné množství migrantů a že Čechům sebere důchody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …