Tohle není morová epidemie, mírní strach exministr Heger

12.03.2020 8:00

Exministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger se v rozhovoru pro deníkn.cz vyjádřil ke koronavirové nákaze. Podle jeho slov vládě Andreje Babiše (ANO) nejde nic vyčítat. „Covid-19 je nová nemoc a nejsou s ní žádné zkušenosti,“ uvedl.

Tohle není morová epidemie, mírní strach exministr Heger
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Exministr zdravotnictví Leoš Heger

V případě, že se podle Hegera objeví nová nemoc, jakou je Covid-19, tak medicína vždy nadělá spoustu chyb, které se ex post snadno nacházejí. „Ale žádné chyby fatálního rázu jsem nezaznamenal. Problémem samozřejmě bylo, jak se musel upravovat původní záměr, tedy že všichni navrátilci z Itálie musí jít do karantény, kdy se později muselo znovu definovat, na koho to neplatí. Já bych to ale vládě nevyčítal. Rozhoduje pod velkým tlakem a musí to všechno dělat rychle,“ poznamenal Heger. 

Situace se dle jeho slov nyní vyvíjí správně. „Třeba množství roušek a respirátorů vláda postupně doladila. Nemám žádné výhrady. Snad jen z politického hlediska bych řekl, že by měl být víc vidět někdo za hygienu, ne pořád jen ministr zdravotnictví. Už na začátku mohl reportovat hygienik nebo epidemiolog,“ uvedl Heger. Při příští epidemii již očekává méně zmatků. Vláda je dle jeho slov nervózní a pod tlakem.

Své pak řekl také k chřipce, kdy vnímá, že staří lidé jsou tu očkovaní méně než na Západě. „Naše populace v tom není dostatečně poučená. Tam vidím prostor k nápravě. Ale v tomto případě mluvím konkrétně o chřipce, protože na koronavirus očkování nemáme,“ sdělil Heger s tím, že jsme zdravotně negramotní. „Lidé na svůj život kašlou. A nestarají se, aby jedli a pohybovali se správně. Populace je bohužel pořád vychovaná jako za minulého režimu. To byly doby, kdy se o sebe lidé nemuseli starat. Lidé na Západě se o sebe bojí daleko víc,“ dodal. 

Závěrem pak zmínil, že opatření, ke kterému vláda sáhla, je rozumné. V řádech týdnů se situace zklidní, dodal. A strach? Ten exministr nemá. „Já jsem fatalista. Jsou věci, které nemůžete ovlivnit. Nemusím se z toho zbláznit. Tohle není morová epidemie, která by skosila tři čtvrtě měst. V autě a při sebevraždách zemře víc lidí. Jen se o tom tolik nemluví,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

4:34 Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

„Vzniká vláda, která když se dožije dvou let, bude ráda. Proč? Jdou do vlády v nejhorší situaci od r…